Inspireerivad eestlased Austraalias: Agri Labouris värbamisspetsialistina töötanud Vassili Malgin kirjeldab ideaalset farmitöö kandidaati

Vassili Malgin (28) on legend, tänu kellele on saanud sajad eestlased endale Austraalias farmitöö.  Endise Agri Labouri värbamisspetsialistina oskab ta jagada seljakotiränduritele väärtuslikke nõuandeid, kuidas edukalt tööle kandideerida ning agentuuri vahendusel soovitud ametipositsioon kindlustada. 

Vassili elas Austraalias pea kaks aastat. Hetkel aga seikleb noormees hoopis Uus-Meremaal ning teeb karjääri joonestajana sealses insenerfirmas. Millised on Austraalia ja Uus-Meremaa suurimad erinevused? Kumba riiki eelistada? Sellest ja paljust muust juba järgnevalt.

IMG_0824


Nimi: Vassili Malgin
Vanus: 28
Tulid esimest korda Austraaliasse: September 2015.
Veetsid Austraalias kokku: 2 aastat miinus mõni kuu.

IMG_1019

Cape Hillsbrough Beach, QLD.

Mis tõi Sind Austraaliasse?

Lennuk.

Kas tulid üksi või kellegagi koos? 

Tulin ühe sõprade paariga, kolmas ratas nagu ma olen.

Milliseid Austraalia linnasid külastasid ja kus elasid? Milline neist on Sinu lemmik? 

Kohe alguses kimasime Perthist põhjapoole väiksesse kaevanduslinna Karrathasse, kuhu jäime kuni jõuludeni paikseks. Aastavahetuseks lendasime Sydneysse, kust sõbrad panid edasi Aasia tripile ning ma asusin juba omapead farmipäevi taga ajama. Väiksematest kohtadest elasin-töötasin sellistes linnakestes nagu Toowoomba, Emerald (QLD); Griffith ja Moree (NSW).

Kõige pikemalt, kokku kuskil 7 kuu kanti, elasin Brisbane’is, mis sai koheselt kuidagi hubaseks ja olekski mu lemmik. Jõgi lisab minu arust linnale kuhjaga iseloomu, ning samuti meeldis, et tunni-paari raadiuses oli rohkelt ägedaid paiku, mida avastada, randadest loodusparkideni välja. Perth jättis tegelikult ka päris hea mulje, enamasti tänu Fremantle atmosfäärile ja Scarbrough Beachi päikseloojangutele.

DJI_0064

Fraser Island, QLD.

Mis tööpositsioonidel töötasid Austraalias?

Kolm kuud olin baarmen, nädal aega istutasin puid ning edasi olin enamasti forklifti või niisama general labouri peal, peamiselt veini- ning puuvillatehastes. Lisaks siis vahepeal pool aastat kontoritööd Agri Labouris.

Milline farmitöödest oli Sinule kõige enam meeltmööda?

Kindlasti töö puuvillatehastes (cotton ginides), ükskõik mis rollis. Töö ei pruugi oma olemuselt küll alati kerge olla, kuid ta on väga lihtne, if that makes any sense. Miskeid erilisi oskusi otseselt nõutud ei ole, lihtsalt vaja järjepidevust ja kohusetundlikust.

Kõige raskem kogu asja juures ongi ilmselt 12-tunniste vahetuste ning suht full-on graafikuga kohanemine. Esimeses ginis, kus töötasin, oli graafik näiteks 12 on, 2 off, ehk tööd tehti 60-84 tundi nädalas. Võib tunduda üsna ränk, kuid tegelikult vägagi tehtav ning kindlasti üks lihtsamaid viise üsna lühikese ajaga arvestatavaid rahasummasid säästa. Ei saa siiani päris aru kuidas see mul õnnestus, kuid suutsin sellise graafiku kõrvalt kahe kuuga veel ülikooli lõputöö valmis kirjutada, seega noh… kõik on tehtav.

Enamasti on ka kollektiiv väga mõnus. Kohtab päris ägedaid kohalike karaktereid ning tundub, et igas ginis on iga hooaeg vähemalt mõni eestlane tööl, seega ei ole ka ohtu, et keel ära ununeb.

“Esimeses ginis, kus töötasin, oli graafik näiteks 12 on, 2 off, ehk tööd tehti 60-84 tundi nädalas. Ei saa siiani päris aru kuidas see mul õnnestus, kuid suutsin sellise graafiku kõrvalt kahe kuuga veel ülikooli lõputöö valmis kirjutada, seega noh… kõik on tehtav.”
IMG_0537

Puuvillaõis.

Aga milline töö oli Sinu jaoks kõige raskem või ebameeldivam?

Mul selles osas läks täitsa õnneks, kas siis lihtsalt vedamise või tänu tehtud eeltööle ei saa öelda, et ükski mu tööpostidest ebameeldiv oleks olnud. Eks igast sitta juhtus muidugi, kord ei saanud piisavalt töötunde, kord sai töö liiga vara otsa…

Kõige radikaalsem juhtum oli näiteks selline, et lubati tööd traktori peal Griffithi kandis. Kimasin siis ühe päevaga Brisbane’ist ligi 1300 km kohale, ootasin 5 päeva ning lõpuks tööd ei saanudki, sest farmer oli vahepeal mingi külajoodiku tööle võtnud mulle ega agentuurile miskit ütlemata. Ei tohi lihtsalt lasta end sellistest asjadest morjendada, sest alati on miskit paremat ümber nurga ootamas. Nädal hiljem hakkas sama farmer mind kõnedega pommitama, tööle kutsuma. Külamees osutunud suht kasutuks ning kadunud paar päeva hiljem sootuks ära, mul oli aga tolleks hetkeks juba palju parem töö taskus. Tõi naeratuse näole küll.

Processed with VSCO with c1 preset

Pikad autosõidud on Austraalias paratamatud.

Kõige raskem/füüsiliselt väljakutsuvam töö oli puude istutamine, mis oli sisuliselt päev läbi mööda lagedat põldu ringi jooksmine ning rakmed seljas, labidas käes puude istikute maasse toppimine lõõmava jaanuaripäikese käes. Lõunapausi ajaks olid sa oma autost juba kuhugi mitme kilomeetri kaugusele roninud, seega istusid sinnasamma mõnele kännule maha ning õgisid rõõmsalt oma tuunikalakonservi. Korralik struggle kohati, kuid igati väärt kogemus ning üks ülimaid töökaaslaste kampu üldse.

Oled töötanud ka AgriLabouris värbamiskonsultandina. Millised olid selle töö plussid ja miinused?

Plusse oli kuhjaga. Kollektiiv oli tol ajal lihtsalt super, kellest praeguseks on paraku päris paljud edasi liikunud. Kuid ausalt see oli parim töökoht mis mul tolleks hetkeks elus olnud oli. Kogu töökultuur on Eesti omast ikka radikaalselt erinev, palju võrdsem ning rahulikum, mis sobis mulle kui rusikas silmaauku. See andis hea võimaluse suure linna elu maitsta ning kuna mu tööks oli peamiselt teiste backpackerite hooajalistele töödele värbamine, viis see mind kokku väga paljude ägedate, nii eestlastest kui ka muudest rahvustest inimestega, samuti õnnestus ka päris mitut sõpra-tuttavat tööga aidata.

Miinuseks oli väiksem palk võrreldes kasvõi nendesamuste cotton ginidega, puhtalt seetõttu, et palka said ainult 40 tunni eest nädalas, kuid vähemalt sai töö kõrvalt ka vähe elu elatud. Periooditi oli ta küll üsna kurnav, eriti tolle aasta teraviljahooaja vältel, mis osutus mitmekümne aasta suurimaks. Sellest tulenevalt tõusis ka vajaliku tööjõu kogus lausa neljakordseks ning iga recruiteri all oli lõpuks 120-180 inimest, lisaks veel teised kliendid. Eks paar kuud oli nii, et telefon ei saanud rahu ei õhtuti ega nädalavahetustel ja unetunnid tõmbusid kuidagi hõredaks, kuid ellu jäi ja väga vägeva kogemuse võrra rikkamana sai edasi mindud.

IMG_1450-Edit

Brisbane, QLD.

Mida soovitaksid noortele, kes otsivad Austraalias farmitööd?

Praktilise poole pealt teha eeltööd, uurida mis hooaeg kus regioonis parasjagu tulemas on ning kuidas kuhu kandideerimine käib. Pidage silmas, et suuremate hooaegade (puuvill, teravili, vein) töökohtadele algab kandideerimine juba 2-3 kuud enne hooaja ennustatavat algust. Võimalusel võiks läbida näiteks forklifti kursuse – osavad tõstukijuhid on alati hinnas.

Eesti kasvatusega noortel on Austraalias tegelikult üsna kerge läbi lüüa, kuna keskmise austraallasega võrreldes on eestlane ikka oluliselt töökam ning kohusetundlikum. Sinna juurde lisada törts pealehakkamist ja järjekindlust ning edu pole kaugel. Eesti backerid on aastate jooksul päris mitmes valdkonnas end tublide töötajatena tõestanud ning paljudes farmerite ringkondades on eestlastel vägagi arvestatav maine küljes, tihtipeale võid juba puhtalt selle alusel tööle saada. Hoidke ikka lippu kõrgel.

“Eesti kasvatusega noortel on Austraalias tegelikult üsna kerge läbi lüüa, kuna keskmise austraallasega võrreldes on eestlane ikka oluliselt töökam ning kohusetundlikum. Sinna juurde lisada törts pealehakkamist ja järjekindlust ning edu pole kaugel.”

Arvestades oma kogemust agentuuri värbamiskonsultandina, kuidas leida tööd agentuuri kaudu?

Ega miskit ulmelist siin mängus ei ole, tuleb kokku panna viisakas CV ning lihtsalt ette võtta ja kandideerida igale sobivale positsioonile. Konsultandiga suheldes tasub olla viisakas ja esinduslik ning suhtuda arusaamisega, kui vastust ei järgne otsekohe, kuna konsultante on vaid väike käputäis ning tööotsijaid tihtipeale kümneid või isegi sadu.

Isegi kui kohe ei ole sulle tööd pakkuda, tasub agentuuriga suhtlust hoida ning jälgida pidevalt uusi kuulutusi. Agri Labouri töökuulutusi leiab firma kodulehelt ning tihtipeale ka ‘Eestlased Austraalias’ FB grupist. Ei tasuks ka pelgata töökohti, mis ei tundu esialgu nii tasuvad kui oleks lootnud, kuna paremaid töökohti pakutakse eelisjärjekorras neile, kes on end juba mõne eelneva tööotsa peal heast küljest näidanud ning vahest tulebki alustada madalalt kuniks end tõestanud oled. Nii mõnigi on sellise valemi järgi sisuliselt kogu 2 aasta vältel läbi agentuuri ühelt töökohalt järgmise peale hüpanud ning pole tööotsingute pärast pidanud muretsema.

IMG_7433

Forklift ehk kahveltõstuk.

Mida peaks tegema, et agentuur sulle kindlasti tööd annaks?

Täiskuu all lähimas männimetsas jumalatele kolm kitse ohverduseks tooma…

Ei, tegelikult ega 100% kindlusega ei saa garanteerida miskit, paljuski pead lihtsalt olema õigel ajal õiges kohas. Võid olla nii kogenud ja töötahet täis kuitahes, kuid kui tol hetkel pole ühtki töökohta pakkuda, siis pole miskit parata, tuleb otsida mujalt.

Põllumajandussektor on paraku üsna kõikuv ja ettearvamatu ning aastast aastasse on iga hooaeg erinev. Kuid kui üritada kirjeldada n.ö. “ideaalset kandidaati”, keda julgeks ükskõik mis tööle paigutada, siis see oleks heas füüsilises vormis, autot omav, forklifti lubade või traktori kogemusega isik, kes on võimeline läbima narkotesti puhtalt ning omab juba ka eelnevat Austraalia töökogemust ja soovitajaid. Võib-olla vähe palju küsitud, kuid sellised inimesed kaua tööta ei ole päris kindlasti.

“Kui üritada kirjeldada n.ö. “ideaalset kandidaati”, keda julgeks ükskõik mis tööle paigutada, siis see oleks heas füüsilises vormis, autot omav, forklifti lubade või traktori kogemusega isik, kes on võimeline läbima narkotesti puhtalt ning omab juba ka eelnevat Austraalia töökogemust ja soovitajaid.”

Milline koht/vaatamisväärsus Austraalias on jätnud Sulle kõige sügavama mulje? 

Wallaman Falls – kui tahad tunda end tillukese ja tähtsusetuna.

IMG_1235 copy 2

Wallaman Falls, QLD.

Kuidas muutis elamine Austraalias Sind ja Su väärtushinnanguid?

Hakkasin palju rohkem väärtustama kogemusi ning lähisuhteid üle ego ja omandi, mis on mõne-aasta-taguse minuga võrreldes radikaalne erinevus. Olen palju valivam selle suhtes, mille peale aega ja närve kulutan ning üritan üldse elu mitte liiga tõsiselt võtta.

Mulle pakub mingit karvast meelerahu teadmine, et universumi mõistes oleme me nagunii haledalt tähtsusetud ja et suures laastus ei olene meist mitte miski. Igasugune stress on üleliigne.


Vaata Vassili videot tema Austraalia seiklusest (mai 2017):


Elad ja töötad hetkel Uus-Meremaal. Kellena töötad ja kui kauaks plaanid sinna jääda?

Olen joonestaja ühes kohalikus insenerfirmas. Mõtlesin, et vahelduseks võiks erialast tööd ka proovida. “Lõpuks ometi!” – Ema, 2018.

Mul kuhugi kiiret väga ei ole, vaatan kuhu see tee välja viib. Hetkel olen täitsa rahul sellega, kuhu jõudnud olen ning kuhugi edasi liikuda vähemasti praeguse seisuga lähiajal ei kavatse. Tahaks ainult varsti mingiks ajaks koju külla tulla, esimest korda elus hakkas vist miski koduigatsuse-laadne asi pähe pugema.

IMG_6131

Lamington National Park, QLD.

Mis on nende kahe riigi suurimad erinevused?

Kliima on siinmail Austraalia omast oluliselt jahedam. Iga teine hommik pean esiklaasi jäitest puhtaks kraapima tööle minnes, mida Aussis naljalt ette ei tulnud. Lisaks on Uus-Meremaa palgad märgatavalt nirumad, samas kui nii toit kui kütus on kallimad.

Austraalias tuli raha kuidagi nii kergelt, et selle väärtus mu silmis kukkus laginal. Uus-Meremaal peab raha säästmiseks olema kordades distsiplineeritum ning sellega kohanemine käib mul siiamaani.

See-eest on Uus-Meremaa loodus lihtsalt hingemattev ning siinne rahulikum elurütm mõjub mulle üsna koduselt. Siinne ühiskond tundub Austraalia omast looduslähedasem ning vähem materialistlikum, mis vägagi teretulnud muutus.

“Austraalias tuli raha kuidagi nii kergelt, et selle väärtus mu silmis kukkus laginal. Uus-Meremaal peab raha säästmiseks olema kordades distsiplineeritum.”

Kui peaksid valima riigi, kuhu jääda paikseks, kas valiksid pigem Austraalia või Uus-Meremaa? 

Eks mõlemal ole omajagu plusse ja miinuseid ning valida oleks üsna raske. Õnneks või kahjuks tegi elu minu eest selle valiku ise ära. Olen hetkel siinse olevikuga vägagi rahul ning aktiivselt olukorda muuta põhjust ei näe. Vahetevahel mõtlen küll oma Brisbane’i elu peale tagasi ning paratamatult poeb väike igatsus sisse.

IMG_0582

Girraween National Park, QLD.


Soovid Vassili tegemistega kursis olla? 

Vassili Instagram – @vassmalg;
Vassili Youtube – Vass046;
Vassili blogi – IWasPromisedKangaroos.com.

– Kaisa
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s