Inspireerivad eestlased Austraalias: Mariann Leps räägib minibussis elamise kogemusest

Mariann ütleb enda kohta, et tal on (haiglane) huvi looduse ja eelkõige putukate vastu; et ta laulab nagu lõokene, on magades Rocky (lõi kaaslasele kogemata unes peaaegu sinise silma) ja köögis Jamie Oliver. Viimase osas olen rohkem kui 100% nõus – Mariann on muuhulgas imeline rukkileivaküpsetaja ning meil on Mairoga au olnud proovida tema värskelt valminud ahjusooja leiba koos sulava võiga. Sellele elamusele mõeldes hakkavad siiamaani neelud tööle. 

Pilt Juhan Heinma

Pilt: Juhan Heinma.

Mariann Leps (29) on nüüdseks Austraalias reisinud pea kaks aastat ning töötanud viljahoidlates, puuvillatehases ja -farmis, veinilaboris ning mandariinide sorteerimises. Olles hariduselt bioloog, armastab ta looduses olemist ja nii on nad koos elukaaslase Timoga elanud kokku neli-viis kuud minibussis. Kuidas see talle meeldis ja kas ta soovitab seda teistelegi seljakotiränduritele, saate lugeda järgnevast intervjuust.

Fraser Islandil. Pilt Juhan Heinma

Fraser Islandil. Pilt: Juhan Heinma.

Nimi: Mariann Leps
Vanus: 29
Tulid esimest korda Austraaliasse: September 2016.
Oled Austraalias veetnud kokku: Aasta ja kaheksa kuud.

Miks otsustasid Austraaliasse tulla ja mis pani Sind kodumaalt lahkuma? 

Me oleme elukaaslasega ammu otsinud sobivat hetke rändama minna. Reisimine on tore, aga teises riigis pikemalt aega veeta tundus hoopis teine kogemus. Seega otseselt ei ajendanud meid midagi Eestist lahkuma, pigem oli soov natuke maailma näha. Erinevate juhuste kokkulangemisel osutus sihtkohaks Austraalia. 

Kas tulid üksi või kellegagi koos? 

Tulin Austraaliasse elukaaslasega. Õnneks reisime siiamaani koos. Küll aga töötasime me mingi aja üksteisest eemal ja ma arvan, et ka üksi Austraaliasse tulekut ei tasu peljata. Inimesed on siin üldjuhul sõbralikud ja abivalmid ning pigem on see omamoodi proovilepanev ja lahe kogemus.  

Purjetamas Whitsunday'l. Pilt Juhan Heinma

Purjetamas Whitsunday Islandil. Pilt: Juhan Heinma.

Millisesse Austraalia linna soovitaksid esialgu maanduda?

Meie maandusime vahetult enne viljahooaja hakkamist Brisbane’is, sinna olid parasjagu ka lennupiletid odavaimad. Mul oli tahtmine alustada Austraalias töötamisega farmis, see andis võimaluse soovi korral ka teiseks aastaks siia jääda. Seega soovitaks otsida, kus piirkonnas on kohe-kohe kas vilja-, puuvilja- või mõni muu hooaeg algamas, ning maanduda sinna lähedale.  Kui aga on soov pigem linnas töötada, siis ei usu, et linnavalikus erilist vahet on.

Mis tööpositsioonidel oled siiani Austraalias töötanud?  

Kuidagi on sattunud nii, et olen teinud ainult farmitöid. Kaks hooaega viljahoidlates, kaks puuvilla töötlemistehases, ühe puuvillafarmis, ühe veinilaboris ja ühe mandariinide sorteerimises. 

Viljas tarpe kokku sulatamas

Viljahooaeg. Käimas on katete ehk tarpide kokkusulatamine.

Milline farmitöödest on olnud Sinule kõige enam meeltmööda? 

Minul on farmitöödega suhteliselt õnnelikult läinud. Ei tea, kas kaine mõistuse või puhtalt õnne tõttu ei ole kohutavaid töötingimusi ega kokkulepetest taganemist ette tulnud, nagu siin vahel teistelt kuulda olnud. Enda farmitöödest on kahtlemata lemmik veinilabori töö. See andis võimaluse pärast puuvilla ja viljahooaega natukene rohkem mõtlemist vajavat tööd teha. 

Casella

Casella veinitehas.

Aga milline töö on olnud Sinu jaoks kõige raskem või ebameeldivam?

Raske valik mandariinide sorteerimise ja viljatöö vahel. Mandariinide sorteerimine oli iseenesest üsna lihtne töö, kuid väga ebameeldiva töökeskkonna tõttu oli tööleminek üks suur enesemotiveerimine. Viljatöö oli aga hoopis kehale kurnav – pidin töötama õues palava käes ning ka töö ise oli kohati füüsiliselt väga raske. 

Palun jaga mõni nipp, kuidas leida Austraalias tasuvat (farmi)tööd?

See on küsimus, mida on nii palju arutatud et midagi uut välja tuua tundub jalgratta leiutamisena. Omast kogemusest võin öelda, et austraallased otsivad pigem sobiva iseloomuga inimest kui suurepärast töötajat. See ei tähenda muidugi, et päris ilma mingi töökogemuseta kohe unistuste töö leiab, kuid hea suhtlemisoskus on rohkem kui pool võitu. Seega kirjutan kahe käega alla soovitusele Austraalias tööd otsida pigem kohale minnes ja helistades. Kui aga esimest tööd agentuuri kaudu otsida, siis tuleb kasuks teistest eristuda. Hea ja silmapaistva CV kirjutamine on nii mõnegi tuttava mitmete heade tööpakkumiste vahel suisa valima pannud.

“Austraallased otsivad pigem sobiva iseloomuga inimest kui suurepärast töötajat. [—] Hea suhtlemisoskus on rohkem kui pool võitu.”

Milline koht/vaatmisväärsus on olnud Sinu jaoks kõige meeldejäävam?

Austraalias on meeletult palju näha. Endale on meelde jäänud Suur Korallrahu ja vaalavaatlus Hervey Bay’l. Olen hariduselt bioloog, seega eelistan alati looduses olemist ja linnad tulevad teisejärgulisena. Bioloog minus soovitab minna Tasmaaniasse.

Vaalavaatlus Hervey Bay'l. Pilt Juhan Heinma

Vaalavaatus Hervey Bayl. Pilt: Juhan Heinma.

Kuidas iseloomustaksid oma senist Austraalia kogemust? 

Seikluste- ja suhtlemisrohke. Aga igaühel on oma ja teistmoodi kogemus.

Tasmaania

Tasmaania.

Millega harjumine on olnud Sinu jaoks kõige raskem?

Olen suhteliselt pretensioonitu, aga et elasin hulga ajast matkamiseks mõeldud minibussis, siis ütlen, et kuumus. Sellega paraku pole muud nippi kui ära harjuda. 

Kas saaksid palun rääkida lähemalt oma minibussis elamise kogemusest. Milline see minubuss oli?

Me nägime (loe: mu partner nägi) õige bussi leidmisega päris palju vaeva, lõpuks otsustasime Mitsubishi Expressi kasuks. Minu jaoks on see ilmselt kahele inimesele väikseim buss, mis veel enam-vähem suuruse osas mugav on. Me ostsime selle rendifirmalt, seega oli buss juba suures osas varustatud. Sees oli nii kokkukäiv voodi kui ka köögitasapinnake kraanikausiga ning paar riiulit. Ise ostsime suurematest asjadest veel juuurde autokülmkapi ja ka lisaaku inverteriga. Planeerisime algul kõvasti asjade paigutust muuta, kuid ei ole olemas püsivamat asja kui ajutine.

180217_0007

Mariann, Timo ja sõber Juhan ning nende minibussid.

Kui pikalt seal elasite?

Ma arvan, et kokku neli-viis kuud, kuid seda mitte järjest. Me elasime minibussis pigem puhkuse ajal. Algul planeerisime elada bussis ka töötades, kuid siis ei olnud me kumbki veel omal nahal tundnud Austraalia kuumust.

Kuidas meeldis? 

Väga hästi! Terve bussis elatud aja jooksul oli mul vist kaks päeva, kus mind bussis elamine tõsiselt pahuraks tegi – kui väljas on öösel 40 kraadi, siis üle paari tunni katkendlikku und ei tule. Muidu saime suurema draamata üle elatud haiguseid, pestud rannas külma duši all ja gaasipliidiga saab kokata päris gurmeesööke, kui leidlikkust on. Vastutasuks mõnele kehvale päevale sai vahel ärgatud suurepärase ookeanivaatega. 

bdr

Marianni ja Timo minibuss.

Kas soovitaksid teistel seljakotiränduritel, kes mõtlevad samuti minubussi soetada ja seda eluasemena kasutada, seda teha? Miks?

Muidugi. Meie otsustasime bussi kasuks, sest lõppkokkuvõttes hoidis see meile kõvasti raha kokku. Tahtsime Austraalias ka reisida, ning see, et sul on kodu põhimõtteliselt seal, kuhu sa ta pargid, andis juurde palju vabadust ja nii mõnegi seikluse. Me kumbki ei ole eriti hea reisiplaanide tegija ja tore on võimalus olla spontaanne. Minibusse on nii palju erinevaid, seega leiab ilmselt mingi variandi igaüks.

“Meie otsustasime bussi kasuks, sest lõppkokkuvõttes hoidis see kõvasti raha kokku. Tahtsime Austraalias ka reisida, ning see, et sul on kodu põhimõtteliselt seal, kuhu sa ta pargid, andis juurde palju vabadust ja nii mõnegi seikluse.”

Millega tegeled hetkel?

Töötan teist hooaega puuvillatehases. 12-tunniste tööpäevade kõrvalt paraku paljuks muuks aega ei jää.

Millised plaanid on Sul tulevikuks? Kas plaanid jääda Austraaliasse?

Ma ei ole veel kindel, kas jään Eestisse elama, aga Austraaliasse kindlasti mitte. Siin on väga tore, aga ei näe end siia jäämas. Võib-olla jõuab veel Kanadasse põigata. 

unspecified-3

Matkamas kaunis Tasmaanias.

– Kaisa

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s