Personaaltreener ja kirjanik Marian Võsumets jagab nõu, kuidas kvaliteetseid ja tervislikke toiduvalikuid teha

Marian Võsumets (26) on mitme ande ja ametiga harukordne naine. Kirglik fitnessiharrastaja omandas möödunud aastal ajakirjaniku ning saatejuhi põhitöö kõrvalt personaaltreeneri kutse. Aprillis nägi ilmavalgust tema esimene raamat, mis kannab pealkirja “Teejuht makrotoitainete maailmas – kõik, mida pead teadma toitumisest ja ideaalkehast.” Marian ütleb, et selles valdkonnas tegevaks hakkamine oli tema elu üks paremaid otsuseid.  “See vist pole enam ainult hobi. See on kutsumus, motivatsioon, töö, hobi, elustiil ja võimalus maailma parandada. “

Tere Marian! Sinul ja Teevi Paul ilmus hiljuti raamat “Teejuht makrotoitainete maailmas”. Kellele see raamat mõeldud on ja millest see räägib?

Raamat on suunatud neile, kes on kunagi seisnud silmitsi küsimusega „mida ja kui palju süüa?“ Kliki- ja sotsiaalmeedia külvab meid pidevalt üle infoga, mis ei arvesta selle tarbija isiklikku olukorda ja vajadusi, seetõttu on väga oluline mõtestada lahti valkude, rasvade ja süsivesikute toime kehas.

Lisaks põhitööle ajakirjanikuna, aitan personaaltreenerina inimestel oma eesmärke saavutada, sest see motiveerib mind tohutult. Raamatus vastame kõigile küsimustele, mida ikka ja jälle kuulen. Teatud mõttes on see raamat justkui põhitõdede piibel – ma soovin, et tervisest ja heast välimusest hoolivad inimesed ei elaks toitumiskavast toitumiskavasse, vaid oskaksid ise valikuid teha ka siis kui tingimused on spontaansed – olgu see reisides, pidudel või mujal, kus kaerahelbeid ja kodujuustu käepärast ei ole.

Mida tähendab Sinu jaoks tervislik toitumine?

Treeningud jõusaalis ja vastav toitumine on minu jaoks vahend, mis lubab elu elada maksimumis. Mind sütitab väga palju asju väga kiiresti – vaimustun uutest ideedest hetkega, tahan igale poole jõuda, kõike ise teha ja kogeda. Tunnen, et mul on vaja iseendaga sammu pidada ning selle energia ammutan oma elustiilist.

20171007_103240

Mariani elu mitu tahku – põhikohaga töötab ta ajakirjaniku ja saatejuhina Eesti suurimas meediaväljaandes.

Miks on oluline tavainimesel, kes ei tegele professionaalsel tasemel fitnessiga, jälgida toitumises makrotoitainete koostist? 

Toit koosneb toitainetest – valkudest, rasvadest ja süsivesikutest. Väga oluline on biiti jagada, mis funktsiooni need kehas täidavad.

Lihtsustatult öeldes on nii, et süsivesikud annavad meile energiat ja kiirendavad taastumist treeningutest, valgud on lihaste ja kudede ehitusmaterjal ehk teisisõnu löövad karva, küüned ja naha läikima. Rasvu on vaja hormoonide tööks ja stabiilse energiataseme hoidmiseks, ilma tervisliku rasvakomponendita oleme närvilised ja näljased isegi siis, kui de facto on süsivesikud ja valgud tarbitud.

Huvitav on vast teada, et tänapäeval kombineerib toiduainetööstus süsivesikuid ja rasvu sellisel kujul, mida looduses ei esine. Jäätistes, kommides ja küpsistes on enamasti süsivesikud ja rasvad kokku klopsitud üks ühele koguses ja see tekitab mõõdukalt uimastava koosluse, mille söömist on raske lõpetada. Raske sellepärast, et puudub valgu- ja kiudainerikas komponent. Looduses ei kasva selliseid organisme, mille koostis sarnaneks Ben&Jerry’s topsi sisule, looduses on toitained algupäraselt eraldi.

marekmetslaid__MMP1597

Kuidas teha vahet tervislikul ja ebatervislikul toidul? 

Ma ei poolda sildistamist, see on tänapäeva toitumishäirete stardipunkt. Oluline on mõista, et peaksime toituma vastavalt vajadusele ja sööma kvaliteetset toitu, millel on reaalne toiteväärtus. 

Kuid lisaks füüsiliste vajaduste katmisele on toidul ka sotsiaalne ja naudingut pakkuv roll. Seda ei tohi alahinnata. Mina nimetaksin ebatervislikuks hoopis igat sorti enesepiiratud toitumist, mis välistab teatud toidud või koguni terved kategooriad. See on ebatervislik ja absoluutselt mitte jätkusuutlik.

Tõsi on, et toitudes valdavalt kvaliteetselt ja hoides toitainete saamise tasakaalus, väheneb selline painav vajadus töödeldud toodete vastu, mida paljud inimesed kurdavad. Kusjuures, „töödeldud toit“ kõlab palju ebaseksikamalt kui jäätis, croissant, muffin, makroonid, tempura sushi ja muu selline, kuid reaalsuses see ongi töödeldud toit. Mõelgem niipidi – saatan on detailides!

“Mina nimetaksin ebatervislikuks hoopis igat sorti enesepiiratud toitumist, mis välistab teatud toidud või koguni terved kategooriad. See on ebatervislik ja absoluutselt mitte jätkusuutlik.”

Kõigil inimestel on aeg-ajalt isu millegi eriti magusa ja/või rasvase järgi. Võtame näiteks šokolaadi, mida mina isiklikult võiksingi sööma jääda! Oskaksid Sa jagada mõne nõuande, kuidas neid sööstusid ohjata? 

Šokolaad võiks leida oma koha hommikupudrul võisilma asemel või pärastlõunase kohvitassi kõrval, kui toitainerikas lõuna on söödud.

Kuid nagu ütlesin, oma makrode väljaselgitamine ning jätkusuutlike toitumisoskuste ja -harjumuste kujundamine peaks sööstud kui sellised kindlasti miinimumi viima. Sööstud tulevad sellest, kui tasakaal ei ole paigas.

IMG_6225

Tasakaal peab olema paigas.

Mida paneksid inimesele, kes soovib vormi saada, kõige enam südamele? Mis aitab oma püstitatud fitnessieesmärke saavutada? 

Esmalt tuleb see sõnastada – mis on minu tegelik eesmärk? Tervis või välimus?

Oluline on aru saada, et võistlusfitness on spordiala ja nõuab samasugust pühendumist nagu iga teine tipptasemel sport. See on koht, kus inimestel sotsiaalmeedias scrollides läheb silme eest kirjuks – fitness on fitness ja ma pean seda saama!

Fitness elustiilina on veidi vähem pretensioonikas ning kui karbitäis lõunasööki (mealprep) jääb söömata, ei juhtu midagi. Kui inimene tahab saada lihtsalt heasse vormi, aga mitte lugeda kätel veresooni ja kõhul kuubikuid, tuleb enda ellu põimida need fitnessi põhimõtted, mida ollakse võimelised järgima. 

Kes ikkagi veresooni ja kuubikuid kehale tahab, siis selleks on raamatus eraldi peatükk, mis käsitleb väga kuiva vormi (ripped, shredded) saavutamise pahupoolt. See on võimalik, seda on ilus vaadata, aga sellel on hind.

“Kui inimene tahab saada lihtsalt heasse vormi, aga mitte lugeda kätel veresooni ja kõhul kuubikuid, tuleb enda ellu põimida need fitnessi põhimõtted, mida ollakse võimelised järgima.”

marekmetslaid__MMP1535

Kumb on olulisem unistuste vormi saavutamisel – tervislik toitumine või trenn?

Mõlemad. Kusjuures trenni puhul nii jõusaal kui aeroobne.

Kust saab Sinu ja Teevi raamatut endale soetada?

„Teejuht makrotoitainete maailmas – kõik, mida pead teadma toitumisest ja ideaalkehast“ on saadaval kõigis suuremates raamatupoodides, Tallinna spordiklubis OMAklubi ja loomulikult saab tellida otse kirjastuse veebilehelt – Varrak.ee.

IMG_8516 copy

Raamatu „Teejuht makrotoitainete maailmas – kõik, mida pead teadma toitumisest ja ideaalkehast“ autorid Teevi ja Marian jagavad ühist kirge terviseedenduse ja spordi vastu.


Soovid Mariani tegemistega kursis olla?

Mariani Instagram – @marian.vosumets;
Mariani videoblogi Youtube’s – Marian Fitness.


Raamatuloos!IMG_2946

Armsad lugejad,

Nüüd on võimalik just Sinul saada selle imelise raamatu omanikuks!

Raamatu võitmiseks ei tule Sul teha muud kui kommenteerida selle postituse all:

Kui tähtsat rolli mängivad Sinu elus tervislik toitumine ja sport? Kuidas iseloomustaksid oma toitumisharjumusi ning kas juba teed või plaanid hakata tegema trenni?

Täpselt kahe nädala pärast, 10.06.2018,
loosime välja ühe õnneliku, kes saab endale Mariani ja Teevi autogrammiga raamatu.*  Võitja teeme teatavaks siin samas postituse all.

Loosiõnne!


*Raamat saadetakse võitja Eestis asuvale aadressile.


Võitja

Võitja on selgunud! Korraldasime loosimise nii Kaisa Instagramis kui blogi kommentaariumis. Õnn naeratas blogis kommenteerinud Kadrile. Palju õnne! Võtame Sinuga e-maili teel ühendust.

Suur tänu kõigile osavõtjatele. Oli nii vahva lugeda Teie mõtteid ja lemmikuid suvetegevusi. Mõistsin, et me kõik oleme natuke ühesugused, samade plaanide ja pisikeste muredega – sport ja tervislik eluviis mängivad olulist rolli, kuid nagu lihast ja luust inimestel ikka, tuleb meil kõigil aeg-ajalt ette ideaalist kõrvaleastumisi. See on normaalne ja inimlik.

Need kellele seekord loosiõnn ei naeratanud, saavad raamatu „Teejuht makrotoitainete maailmas – kõik, mida pead teadma toitumisest ja ideaalkehast“ soetada suurematest raamatupoodidest, Tallinna spordiklubist OMAklubi ja kirjastuse veebilehelt – Varrak.ee.

– Kaisa

6 thoughts on “Personaaltreener ja kirjanik Marian Võsumets jagab nõu, kuidas kvaliteetseid ja tervislikke toiduvalikuid teha

 1. Kadri ütles:

  Kui tähtsat rolli mängivad Sinu elus tervislik toitumine ja sport?
  Mõlemad mängivad väga tähtsat rolli. Pidevalt üritan end kursis hoida valdkonna teadmistega ning tänu koerale on liikumine igapäevane. Olen endine sportlane, ei suuda kuidagi loobuda spordist.

  Kuidas iseloomustaksid oma toitumisharjumusi ning kas juba teed või plaanid hakata tegema trenni?
  Toitumisharjumused – väljakujunenud igapäevased toidud ja toidukorrad. Vahepeal tuleb väljas söömisi ette, kus ma ausaltöeldes ei piira end, vaid tellin seda mille järgi isutab. Õnneks käime harva väljas söömas 😀
  Trenni teen, ning kuna olen rase, siis pean end eriti liikuvuses hoidma.
  Makrode raamat oleks mulle ilmselt väga õige teejuht enda toidulaua paremaks muutmiseks.
  Tahan elada sedasi, et ei pea kaaluma ja jälgima oma toitu igapäevaselt vaid tahangi sisse harjutada õiget viisi toitumiseks. See võtab aega, aga on väärt seda 😉

  Liked by 1 person

 2. Hele ütles:

  Tervislikule toitumisele olen viimastel aastatel aina rohkem tähelepanu hakanud pöörama. Olen poes juba harjunud mööda astuma magusariiulitest ja valmistoidu/poolfabrikaatide riiulitest. Järk järgult olen hakanud eemaldama manüüst suhkruid ja nisujahu sisaldavaid tooteid, kuid kôigest siiski veel ei suuda loobuda. Toitumisele pöòran kindlasti hetkel veel rohkem tähelepanu kui trennile. Trenniskäijat pole kinust kunagi olnud kuid vaikselt üritan ka seal areneda. Tänaseks käin 1-2 korda nädalas trennis/jooksmas ning samuti proovin palju jala liikuda. Aga kindlasti tervislik toitumine ja tenn on minu jaoks olulisem kui varem ja kuigi tagasilööke on ka palju siis loodan et kunagi saan ka ennast rohkem vormi. 🙂

  Liked by 1 person

 3. Iti ütles:

  Tervislik toit ja treening on mänginud ja mängivad minu elus väga tähtsat rolli. Viimase kolme aasta jooksul olen kogenud palju antud teemal ning tänu sellele ka õppinud tehtud vigadest. Soovides olla “tervislik” ja langetada mõned kilogrammid, olen järginud LCHF dieeti. Seejärel hakkasin käima jõusaalis ning makrosid jälgima. Saavutasin unistuste keha ja vormi, ehk olin aasta aega kuubikutega kõhul. Sel kõigel on oma hind ning varjupool. Viimased pool aastat olen tegelenud rohkem vaimse tervisega ning kuulanud oma keha. Hetkel olen saanud oma tervise tagasi tasakaalu ning alustan taas treeningutega. Prioriteediks on jõu arendamine mitte põletatud kalorid, toituda isude järgi mitte kaaluda puuvilju jne. Pole halba või head toitu. Lähtun enesetundest ja enda heaolust. Piiratud mõtteviis ja lähenemine ei ole jätkusuutlik.
  Arvan, et antud raamat oleks hea öökapiraamat ning lisaks katsetada Teevi maitsvaid ja põnevaid retsepte.

  Liked by 1 person

 4. Helina ütles:

  Võiks öelda, et nad mängivad väga suurt rolli, aga kahjuks käib see kõik suurte tõusude ja mõõnadega. Vahepeal jälgisin korralikult toitumist ja tegin jõusaalis trenni. Kuid ühel hetkel hakkas füüsiline ja vaimne tervis jamama ja jätsin pooleli. Nüüd olen võtnud rahulikult ja proovin uuesti seda kõike alustada, kuid kahjuks jälle nullist.

  Liked by 1 person

 5. Carolyn ütles:

  1) Kui tähtsat rolli mängivad Sinu elus tervislik toitumine ja sport?
  Tahaks öelda, et suurt, sest ma olen üritanud ja ühtlasi ka uuesti alustanud väga mitmeid kordi. Ma armastan korvpalli ja ujumist, samas meeldib mulle ka käia MyFitnessis jõusaalis ja
  rühmatrennides ning õues jalutamas & jooksmas. Tervislikku toitu olen õppinud armastama, kuid vahel tõmbab siiski rämpstoidu poole. Tervislik toit on minuni jõunud nii ise pusides MyFitnessPaliga kui ka FitLapi abil.
  Seega võib öelda, et see on suur osa minu elust, kuni komistuskivini, olgu see koolis palju kontrolltöid, vähene uni, stress vms.
  2) Kuidas iseloomustaksid oma toitumisharjumusi ning kas juba teed või plaanid hakata tegema trenni?
  Mu toitumisharjumused on nagu Ameerika mäed, vahepeal tundub, et ideaalsemalt ei saakski ja siis järgmine hetk (ja enamus ajast) on kõik väga katastroofiline.
  Teen trenni siis kui jõuan vaimselt ja füüsiliselt, aga nüüd hakkas õnneks suvi, seega mul on plaan alustada uue hooga ja teha trenni palju rohkem.

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s