2017. aasta kokkuvõte: kuidas mul trennis ja toitumisega läks/läheb?

Aasta on lõpusirgele jõudmas ning üha enam taban end mõtisklemas viimasest üheteistkümnest kuust. 2017 oli minu jaoks pöördeline. Kõige põnevam ja enim vaimselt proovilepanev periood mu elus. 

Õppisin ennast paremini tundma ning mu iseloomus avaldusid tahud, mille olemasolu üle olen tohutult uhke – nendeks on ülim eesmärgikindlus ja tugev tahtejõud. Teisest küljest aga nägin, kui raske on tasakaalu leida ning et võin oma meeletu sihikindluse juures kaotada pea ning jätta tahaplaanile väärtused nagu lähisuhete kvaliteet ja enesearmastus. Võime mõista, mis on elus tegelikult tähtis ja anne mitte takerduda tühistesse pisiasjadesse on tõeliselt olulised oskused, mis muudavad elu nauditavamaks.

Lubasin möödunud aastavahetusel, et 2017 saab olema aasta, mil saavutan oma elu parima vormi. Soovisin kaotada paar kilo, muuta oma kehakoostist, toituda tervislikumalt ning kaotada minus peituv tohutu maiasmokk. Kas ma täitsin oma eesmärgid?

Jah ja ei. Kuigi saavutasin oma unelmate vormi (loe siit: “Enne ja pärast: kuidas ma oma unistuste keha saavutasin“), ei teinud väiksem number kaalul mind paremaks, õnnelikumaks ega tasakaalukamaks inimeseks (loe siit: “Kuidas minu soovist paar kilo kaotada kujunes välja toitumishäire“). Minu suhe toidu ja trenniga muutus ebaterveks ning märkamatult tikkus ligi paharet nimega toitumishäire.

Olles mõistnud oma olukorra tõsidust, tõotasin endale ja Teile, et annan endast kõik, et alistada need haiglaslikud arusaamad oma peas. Lubasin võtta juurde ning lõpetada iseenda pöörane piitsutamine. Seadsin eesmärgiks kosuda kvaliteetse lihasmassi arvelt. See tähendas tugevat jõutrenni ning rikkalikku valkudest-süsivesikutest ja headest rasvadest koosnevat menüüd. Aeg on teha kokkuvõte – kuidas mul läks?

IMG_7225

Vorm septembris.

IMG_7560

Vorm oktoobris.

IMG_7567

Tegin novembri keskel Roma spordiklubis kehaanalüüsi ning selgus, et olen alates septembrist juurde võtnud 5 kg. Mis veel parem – kilod on nagu planeeritult lisandunud suures osas lihase arvelt ning rasvaprotsent on jäänud samaks (16%) nagu juuli alguses tehtud testil.


Minu kehakompositsioon seisuga 17.11.2017:

Kaal: 49,9 kg;
Pikkus: 159 cm;
Kehamassiindeks: 19,7 kg/m2;
Pehmed koed ehk skeleti- ja siselihaste mass: 38,7 kg;
Rasvamass: 8,3 kg;
Rasvaprotsent: 16,6%;
Sisemiste rasvade tase: 1;
Kehatüüp: lihaseline, madal rasvaprotsent.


IMG_7769

Vorm detsembris.

IMG_7775IMG_7782

Kuigi trennis käimise motivatsiooni jagub ning paberi peal näivad tulemused eeskujulikud, pean piinlikult tunnistama, et minu viimase paari kuu toitumine on olnud kõike muud kui imetlusväärne. Kuna ma ei ole siiani lahti saanud oma metsikust magusaarmastusest, on mu taldrikule eksinud igasugused maiustused ja koogitükid sagedamini, kui oleks mõistlik või vajalik.

Tunnen, et söön kõik need kiusatused, mis mul dieedi ajal tarbimata jäid, tagantjärgi ära. Eriti hullud on õhtud. Kui hommikuti ja lõunal suudan veel teha tervislikke valikuid, siis õhtud lähevad pea alati käest ära. Söön ühe maiuse ära, siis tunnen, et tahaks veel seda teist hõrgutist ka natuke proovida ja ega siis ka kolmas ja neljas amps võtmata jää. Asi ei ole selles, et varuksin endale koju meeletutes kogustes jäätist, šokolaadi või kompvekke – mind ahvatlevad veidi tervislikumad alternatiivid – pähklivõi, mandlid, mesi, jogurt, müsli, datlid ja magusad puuviljad – kuid tarbin seda kõike korraga liiga suurtes kogustes.

Viie lisandunud kiloga on kadunud mu kõhult ja kehalt silmnähtavad lihased. On hetki, mil vaatan enesekindlalt peeglisse ja olen oma kurvikama keha üle õnnelik. Samas on momente, mil mind valdab meeletu hirm ja pettumus nagu oleks viimase aasta jooksul jõusaalis nähtud vaev olnud asjatu…

“On hetki, mil vaatan enesekindlalt peeglisse ja olen oma kurvikama keha üle õnnelik. Samas on momente, mil mind valdab meeletu hirm ja pettumus nagu oleks viimase aasta jooksul jõusaalis nähtud vaev olnud asjatu… “

Oma uue, veidi volüümikama kehaga on raske leppida. Ratsionaalselt mõeldes saan aru, et peaksin olema rahul ja õnnelik. Olen võib-olla just hetkel oma elu tippvormis. Perfektsionisti ning kriitikuna tabavad mind aga periooditi madalseisud, mil tunnen end ebaatraktiivse ja paksuna ning igatsen oma endist väljanägemist.

Kuidas armastada iseend ja aksepteerida oma keha just sellisena, nagu see parasjagu on? See on küsimus, mille vastust tahaksin hullupööra teada ning tunne, mille poole püüdlen. Püüan leida tasakaalu tervisliku toitumise ja patustamise vahel ning sõlmida rahu oma veidi kurvikama peegelpildiga. Olen loobunud igahommikusest kaalumisest, sest saan aru, et kaalunumber on tõepoolest vaid number ega näita tervislikkuse ning kehakoostise kohta mitte midagi.

Minu suurimaks eesmärgiks on hetkel ning saab olema 2018. aastal – leida elus tasakaal. Leida balanss tervisliku toitumise ja trenni ning piisava puhkuse ja maiustamise vahel. Ma ei arva, et dieedi pidamine oleks õige, samas ei pea ma õigeks iga päev magusaga liialdamist. Soovin õppida hindama iseend sõltumata mu keha ebatäiusest ning aksepteerida nii ennast kui teisi inimesi mu ümber just sellistena nagu nad on. Nii heas kui halvas.

“Minu suurimaks eesmärgiks on hetkel ning saab olema 2018. aastal – leida elus tasakaal. Leida balanss tervisliku toitumise ja trenni ning piisava puhkuse ja maiustamise vahel.”

Ilusat aasta viimast, värskelt alanud kaunist jõulukuud Teile!

– Kaisa

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s