Muutlik ja murettekitav teine teraviljahooaeg

Seljakotiränduri elu Austraalias on pungil üllatustest. Mäletan vaid ähmaselt, mis tunne on kogeda igavust või teada täpselt, mida teed ning kus oled nädala pärast. Kängurumaa üllatab meid jätkuvalt iga päev. Seda on ilmekalt tõestanud tänavune teraviljahooaeg. 

Mu peas oli ettekujutus, et teine aasta Austraalias kulgeb samamoodi nagu esimene ning et esialgu ootavad meid ees pikad ja tasuvad tööpäevad terviljafirmas GrainCorp (loe Kaisa eelmise aasta kogemust siit: “Esimene farmitöö: spearing trucks and making bucks” ning Mairo lugu siit: “Lobsterivana argipäev viljafarmis“). GrainCorp värvas meid tõepoolest taas oma ridadesse, kuid kõik muu on olnud ettenägematult erinev.

Olin veendunud, et kuna minust sai möödunud hooajal vilja kvaliteedi hindamise asjatundja, paigutatakse mind ka nüüd mõnusasse, jaheda konditsioneeriga siseruumi. Esimene šokk saabus, kui sain teada, et sel aastal saab minu ülesandeks veoautode juhendamine teravilja mahalaadimisel ning muud koristus- ja kühveldustööd lämmatavas, 40-kraadises kõrvetavas kuumuses.

Eelmise hooaja lõpus pidime samuti põrgulikus palavuses füüsilist tööd rabama. Tundsin ennast rampväsinuna, olin kogu aeg suurest kuumusest kokkukukkumise äärel ning higist läbivettinud ja lisaks pidime veel ründavate tüütute kärbestega võitlema. See oli minu arvates üks hirmsamaid töid maailmas! Juurdlesin hirmunult, kas ja kuidas ma tänavuse hooaja üle elan…

Meie töövahendaja AgriLabour paigutas meid tööle Romasse, mis on tillukene linn Queenslandis (mitte Itaalias, nagu eksklikult arvata võib). Samas on siin kõik eluks vajalik olemas – suur toidupood, kohvikud ja restoranid, raamatukogu ning isegi kaks (!) korralikku jõusaali.

Elame GrainCorpi tööterritooriumil väikestes konteinerilaadsetes toakestes. Meie tuba on täpselt nii suur, et sinna mahub kaks ühekohalist voodit, riidekappi ja tooli ning konditsioneer.

IMG_7685

Meie tuba.

IMG_7687

Tuba seest.

IMG_7691

Magamistubade kompleks.

Lisaks oma toale on meie käsutusse antud ühiskasutatav köök, vannituba kahe duširuumiga, pesumasin ning toalettruumid. Peame oma elamise eest maksma kahepeale nädalas vaid 100 AUD-d (66 eurot).

IMG_7690

Köögimajake.

IMG_7692

Köök seest.

IMG_7693

Meil on köögis kolm suurt külmkappi, pliit ja ahi, kraanikauss ning kaks mikrolaineahju.

IMG_7694

Vannitoad ja tualateid.

IMG_7695

GrainCorpi territooriumil asuv hooajaliste töötajate elamukompleks.

Eelmisel aastal kuulus päevavahetuse kollektiivi 13 hooajalist töömesilast ning pea sama palju öösel toimetavat seljakotirändurit, kellest enamik olid pärit Eestist. Sellel aastal opereerisime ainult päeval ning meie ainsateks töökaaslasteks on Iisraelist pärit paar Sharon ja Dor ning koos ülemusega neli kohalikku austraallast.

IMG_7620

Iisraelist pärit paar Sharon ja Dor on elustiililt ja ellusuhtumiselt minu ja Mairoga väga sarnased. Innustasime teineteist kordamööda jõusaali külastama ning tervislikemaid toiduvalikuid tegema.

IMG_7673

Meie töökaaslased – vasakult ülemus Mick ja kohalikud australlased Adam, Keith ning Tony.

IMG_7676

Kogu meie töökollektiiv on väga muhe!

IMG_7672

Mairo ja töökaaslane Tony.

Meil on Sharoni ja Dori ning oma väikese ja armsa kaheksaliikmelise kollektiiviga väga vedanud. Kuna jagame eluruume vaid ühe paariga, on meil isegi oma isiklik suur külmkapp! See on pärast aastat kodutu olemist ning alatihti ühele pisikesele riiule toidukaupade mahutamist ülim luksus!

“Meil on isegi oma isiklik suur külmkapp! See on pärast aastat kodutu olemist ning alatihti ühele pisikesele riiule toidukaupade mahutamist ülim luksus!”

Kolisime Romasse septembri lõpus, kuid oleme reaalselt töötanud vaid 20-25 tundi nädalas. See on eelmise aasta 13-ne järjestikuste 12-tunniste vahetuste kõrval uskumatult vähe. Miks?

Nappide töötundide põhjuseks on olnud Austraalias väga harva, ent see hooaeg rekordilistes kogustes kallav vihm. Terve eelmise aasta jooksul ei tulnud kokku nii palju vihmavett alla, kui tänavu paari kuu jooksul! Niiskuse tõttu ei saa farmerid vilja üles võtta ning seetõttu ei too keegi meile värsket kaupa sisse.

Esimestel nädalatel tegime ära kõik ettevalmistavad tööd – aitasime neljakesi bunkreid valmis seada ning tööplatsil korda luua. Siis aga said mingil hetkel kõik tööd otsa. Lisaks sellele otsustas taevaisa, et oleks tore mitu nädalat järjest Roma elanikke vihmaga vapustada. Tormide tõttu olid meil hiljuti “vihmapühad”, mil pidime olema kaks järjestikust nädalat sundpuhkusel.

IMG_7706

Töökaaslase Keithi sõnul on tänavune viljahooaeg üks hullemaid viimase kümnendi jooksul.

IMG_7704IMG_7688

Paar päeva tagasi teatas meie ülemus, et hooaeg on läbi ning nad ei vaja enam hooajalisi töölisi. Seega ei pidanudki me eelmisel aastal kogetud ja kardetud kuumuse ja ekstreemse väsimusega rinda pistma. Mul on tunne nagu me ei olekski üldse tööd teinud… Ja kuigi puhata on tore, oleme Mairoga nüüdseks juba rohkem kui neli kuud jalgu kõlgutanud. Teeme omavahel nalja, et meie elu on praegu pidev puhkusest puhkamine. See aga ei suurenda kahjuks pangaarve sissetulekut.

Vahepeal tunnen, et olen väsinud pidevast ebastabiilsusest ning teadmatusest homse ees. Olen lugenud, et teadmatus tuleviku ees pidi olema üks stressi suurpõhjustest. On hetki, mil minu sees olev pinge, liigne täiusetaotlus ning hirm töökaotuse ees on kasvanud nii suureks, et olen murdunud ning mõelnud loobuda. Siis aga võtan ennast jälle kokku, pühin pisarad ja saan aru, et tegelikult ei ole asi nii hull ning mis ka ei juhtuks, oleme Mairoga raskustega alati kenasti toime tulnud.

“On hetki, mil minu sees olev pinge, liigne täiusetaotlus ning hirm töökaotuse ees on kasvanud nii suureks, et olen murdunud ning mõelnud loobuda.”

Aeg-ajalt tuleb elus ette olukordi, mida ei ole võimalik kontrollida. Kuigi võid teha nii vettpidavad plaanid kui tahes, on alati tegureid, mille üle Sinul puudub võim. Olen veendunud, et plaane tuleb sellegipoolest teha, sest need aitavad jõuda lõppeesmärgile lähemale. Samas peab olema avatud muutustele ja üllatustele ning valmis kiiresti ümber kohanema. Need on järjekordsed oskused, mida välismaal elamine meile õpetanud on.

– Kaisa
Advertisements

One thought on “Muutlik ja murettekitav teine teraviljahooaeg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s