Kuidas minu soovist paar kilo kaotada kujunes välja toitumishäire

Minu unelmate vormi saavutamist kajastav postitus sai Teilt palju vastukaja. Aitäh Teile, kes Te süstisite minusse positiivsust ning avaldasite oma poolehoidu ja imetlust. Suur tänu ka Teile, kes Te küsisite teravalt, kas soovin inspireerida olema alakaaluline ning kes Te arvasite, et mu vorm oli aasta alguses kaunim ning nüüd suisa kole. 

Mõlemal juhul läksid Teie sõnad mulle hinge ning panid sügavalt mõtlema. Teil oli tuline õigus olla kriitiline, sest ma ei kujutanud kaalu langetamist objektiivselt. Terviklikust puslest jäid mõned äärmiselt olulised tükid puudu.

Panin postitusse teadlikult kirja vaid protsessi meeldiva poole. Ma ei kõnelenud dieetitamise varjukülgedest ning sellega kaasnevatest ohtudest. Kuna sattusin ise nende deemonite küüsi ning sain oma senise elu ühed suurimad õppetunnid, siis uskusin, et oleks mõistlikum kaalukaotuse pahupooltele eraldi peatükk pühendada.

Siit ta nüüd siis tuleb.

DSC_8465

Foto: Paul Meiesaar.

Mis ajendas mind kaalu kaotama?

Lähme algusesse tagasi.  Küsisite: “Mis Su kehal enne siis viga oli?” Täiesti aus vastus oleks, et ei olnudki midagi viga… Kuna olen pisikesest peale tegelenud aktiivselt spordiga (seljataga on kümneid aastaid rühmvõimlemist, balletti ja tantsimist), siis ei ole ma mitte kunagi pidanud maadlema ülekaaluga. Olin ka kaheksa kuud tagasi suurepärases vormis, normaalkaalus ja mul oli arvatavasti paljude naiste silmis ideaalne keha. Mis ajendas mind siis kaalu langetama?

Tänapäeva naiste õlule on pandud koorem näha välja täiuslik. Usun, et Teiegi olete märganud, et sotsiaalmeedia on pilgeni täis hämmastavate kõhulihaste ning veatu figuuriga neidude pilte, kes meile kõigile justkui pidevalt meelde tuletavad, et see on uus norm ning meie ülesanne on ka taoline välja näha.

“Sotsiaalmeedia on pilgeni täis hämmastavate kõhulihaste ning veatu figuuriga neidude pilte, kes meile kõigile justkui pidevalt meelde tuletavad, et see on uus norm ning meie ülesanne on ka taoline välja näha.”

Tunnistan, et jälgin ise samuti Instgramis maailmakuulsaid fitness-staare, kes võistlevad rahvusvahelistel lavadel, kelle päevi täidavad tundidepikkused jõusaalitreeningud ning kelle menüü on väga täpselt paika pandud. Igapäevaselt selliste piltide nägemine avaldab tahes tahtmata mõju inimese ettekujutusele ideaalsest kehatüübist. Nii tundsin minagi üks hetk survet “vastata normidele” ning ennast samasuguseks, madala rasvaprotsendi ja perfektse kuuspakiga jõusaalisportlaseks treenida.

Teiseks kaalu kaotamise ajendiks oli saavutusvajadus. Kodumaal väljendus mu ambitsioonikus tugevate ülikoolide lõpetamises (mul on Tartu Ülikooli bakalaureuse- ja Tallinna Tehnikaülikooli magistrikraad) ning soovis karjäärialaselt kaugele areneda. Austraalias oleme pidanud tegema lihttöid ning täitma ametipositsioone, mis ei ole üldlevinud arusaamade kohaselt ühiskonnas tunnustatud. Tahtsin saavutada midagi, mille üle ise uhke olla ja mida ka teised inimesed imetlusväärseks peaks. Seega sai täiuse poole püüdlemine minu jaoks eneseteostuse vahendiks.

Kui kaalunumber ja tervislik toitumine muutuvad kinnisideeks… 

Kahjuks ei osanud ma kaalu õigesti kaotada ega õigel ajahetkel peatuda. Kaotasin piirid ja langesin äärmustesse. Kirjutasin eelmises postituses vaimustunult, kuidas tundsin ennast sellel perioodil imeliselt, kuidas mul polnud probleeme ei tervise, vigastuste ega ka energia puudujääkidega.

Jah, füüsiliselt oli minuga kõik korras, kuid vaimses plaanis sain selle protsessi käigus oma hinge väga valusad haavad. Väiksem number kaalul ei teinud mind õnnelikumaks, tasakaalukamaks ega väärtuslikumaks indiviidiks.

“Väiksem number kaalul ei teinud mind õnnelikumaks, tasakaalukamaks ega väärtuslikumaks indiviidiks.”

Kui keha on pikaajaliselt miinuskaloraažis ehk kui dieeditajat närib pidev näljatunne, siis käib sellega kaasas närvilisus, mis viib omakorda lähedastega suhete halvenemiseni. Olen Mairole meeletult tänulik, et ta minu kõrvale jäi. Käitusin oma kõige kallima inimesega aeg-ajalt väga halvasti, elasin oma halba tuju tema peal välja ega osanud olla arvestav ja armastav. Alati heatujulisest ja positiivsusest pakatavast Kaisast sai närvihaige ning tusane toriseja. Tujude kõikumised häirisid nii mind ennast kui ka mu lähedasi, kuid ma ei võtnud neid kuulda, sest kaalu langetamine muutus minu jaoks prioriteetsemaks kui lähisuhete kvaliteet.

Kogu mu elu keerles vaid toitumise ja trenni ümber. Peas vasardasid pidevalt mõtted, mida järgmiseks süüa. Planeerisin enda menüüd mitme päeva jagu ette. Toit kontrollis mu elu ning tervislikkuse taga ajamine muutus obsessiivseks. Toidu maitsest olulisemaks pidasin selle tervislikkust ja madalat kalorisisaldust. Panin enda jaoks paika kindlad toitumisreeglid, millest eksimisel tabas mind tugev süütunne ja eneseviha.

“Toit kontrollis mu elu ning tervislikkuse taga ajamine muutus obsessiivseks.”

Ranged piirangud viisid mind ülesöömishoogudeni, mil laadisin oma keha valimatult süsivesikurikaste kaloripommidega ning ületasin meeldiva täiskõhutunde mitmekordselt. Võisin korraga ära süüa kõik külmkapis peituva magusa ning muu “keelatud” kraami, mis mu silme alla sattus. Suutsin lõpetada alles, siis kui keha juba tugevalt oma ebameeldivustundest iiveldushoogudega märku andis.

ace4433eb142f2be7a0492eb808de7b7--daily-motivation-workout-motivationKuna jälgisin pingsalt päevast tarbitavat kalorihulka ning makrotoitainete koguseid, siis muutusin oma söögi suhtes maniakaalselt kaitsvaks. Keegi ei tohtinud minu toitu puutuda, sest iga amps oli plaaneeritud ja toitumisrakendusse kantud. Näiteks tekitasin sellest suure probleemi, kui Mairo toona pahaaimamatult minu kanafilee ära sõi.

Kilode kaotamine muutus minu jaoks kinnisideeks. Igal hommikul kaalule astudes lootsin seal näha väiksemat numbrit, sest see pakkus mulle sügavat rahulolutunnet. Isegi siis, kui olin ületanud kõik oma esialgsed paikapandud eesmärgid ning kehamassiindeks näitas tugevat alakaalu. Miks? Sest mida saledamaks ma jäin, seda paremini paistsid välja kõhulihased, seda enam trimmis oli nahk ja seda ilusamana ennast tundsin. Sarnanesin oma fitnessi-iidolitele. Ma ei saanud ise aru, kui haiglane see kõik oli, kui ebastabiilne ma tegelikult olin ja kui väärastunud mu ettekujutused olid.

“Mida saledamaks ma jäin, seda paremini paistsid välja kõhulihased, seda enam trimmis oli nahk ja seda ilusamana ennast tundsin. Ma ei saanud ise aru, kui haiglane see kõik oli, kui ebastabiilne ma tegelikult olin ja kui väärastunud mu ettekujutused olid.”

Kas toit kontrollib ka Sinu elu?

Minult nõudis suurt julgust ennast avada ning Teile oma teekonda niivõrd avameelselt jagada. Kuid leidsin, et selle teema tõstatamine on hädavajalik, sest kui vaadata meie ümber ja sotsiaalmeedias toimuvat, siis võin aimata, et ma ei ole kahjuks ainuke, kes selliste probleemidega silmitsi seisab. Kas tundsid ennast minu kirjelduses natukenegi ära?

Toidul ja inimesel on eriline suhe. Sellegipoolest on suur vahe soovil pakkuda oma kehale täisväärtuslike toitaineid ning tervisliku toitumise ületähtsustamisel. Instagram peegeldab suurepäraselt ühiskonnas toimuvat: kurbusega näen, kuidas nii paljud tublid ja sportlikud noored oma söömisharjumusi piinlikult täpselt kontrollivad, ennast rangelt piiravad ning iga eine kalori ja makrotoitainete sisaldust arvutavad. Kas see kõik on tavainimesele, kes ei võistle fitnessilavadel, ikka vajalik? 

Toit on oluline ning kuna Sinu keha on Sinu tempel, tuleb olla teadlik ning pakkuda talle vaid parimat, kuid toidust mõtlemine ning söögikordade planeerimine ei tohiks haarata Sinu elu. Kui mõtled pidevalt kehakaalust ja välimusest, kardad paaniliselt kaalutõusu ning piirad mingilgi viisil oma toitumist, siis peatu hetkeks. Sinu välimus ja toidu tervislikkus ei tohiks saada olulisemaks kui personaalsed väärtused, karjäär ja suhted.

“Toit on oluline ning kuna Sinu keha on Sinu tempel, tuleb olla teadlik ning pakkuda talle vaid parimat, kuid toidust mõtlemine ning söögikordade planeerimine ei tohiks haarata Sinu elu.”
terrible-teens-does-my-teen-have-an-eating-disorder

Millised on Sinu prioriteedid? On selleks Sinu välimus või suhted lähedastega, karjäär ning oskus olla positiivne, avatud, julge, vastutustundlik, lahke ja hooliv?

Infoühiskonna põhjustatud sotsiaalse häire ehk ortoreksia haiguse tõsidus on võrdväärne teiste toitumishäiretega nagu anoreksia ja buliimia. Võta hetk, ole aus ning esita endale järgnevad küsimused:


 • Kas sa kulutavad päevas üle kolme tunni tervislikust toitumisest mõtlemisele?
 • Kas planeerid homse päeva menüüd juba täna?
 • Kas oled vähendanud tarbitavat toiduainetehulka?
 • Kas sa hoolid rohkem toidust saadavast tervislikust kasust, kui selle söömisest saadavast naudingust?
 • Kas jagad toidud nn. tervislikeks ja aksepteeritavateks ning ebatervislikeks ehk halbadeks?
 • Kas sa oled “õige” toidu tarbimise eesmärgil loobunud söökidest, mida varem nautisid?
 • Kas oled enda suhtes rangemaks muutunud ning tunned süütunnet, kui ei ole dieedirežiimist täielikult kinni pidanud?
 • Kas tunned täielikku kontrolli, kui sööd vastavalt oma kehtestatud reeglitele?
 • Kas väldid väljas söömist, sest sul puudub sel juhul kontroll eine koostise üle?
 • Kas oled üha enam hakanud arvustama teiste inimeste toitumisharjumusi ning vaatad üleolevalt nende peale, kes Sinuga sarnaselt ei toitu?
 • Kas dieedi kvaliteedi tõusuga on langenud su elukvaliteet?

Doktorite Steven Bratmani ja Jeanie Lerche Davise hinnangul tuleb olla tähelepanelik ning endale aru anda, et tegemist võib olla ortoreksia leebe vormiga, kui vastasid vähemalt kahele küsimusele “jah”. 

See test avas mu silmad, kuna pidin nõustuma pea iga väitega. Ka lähedased andsid mulle üha enam märku, et pean oma mõtlemist muutma. Sain aru, et ma ei saa samamoodi jätkata. Soovin, et oleksin seda ainult varem mõistnud.

Nii paljud armsad ja toredad naised on mulle kirjutanud ja uurinud, kuidas kaalust alla võtta, mida süüa ning kui palju trenni teha. Pooldan Teie unistuste täitumist, kuid panen Teile südamele, et enne, kui otsustate hakata dieeti pidama, mõelge järgnevale:


Mõtted kaalulangetajale:

 • Sea oma tervis, heaolu ning füüsiline ja vaimne tasakaal esikohale. Ole pigem kaks kilo raskem, kui ideaalfiguuriga ning õnnetu. Sinu lähedased armastavad Sind täpselt sellisena nagu oled.  Õpi iseennast samamoodi armastama.
 • Ära lase toidul ega trennil haarata kogu oma elu. Elu ei seisne kalorite ja makrotoitainete arvutamises. Söö, et elada, mitte ära ela, et süüa. Püüa leida samasugune nauding muudest tegevustest.
 • Dieedi algusfaasis kalorite lugemine aitab Sul jälgida tarbitava toidukoguse hulka, õppida tundma toiduainete koostist ning teha korrektuure oma elustiilis. Aga tee seda ainult lühiajaliselt, kuni oled piisavalt pädev, et oskad ise oma keha jaoks parimaid valikuid teha. Terve elu kalorite lugemine ei ole jätkusuutlik.
 • Juhindu oma keha vajadustest, õpi seda kuulama ning selle järgi toituma.
 • Ära pea dieeti, vaid täiusta oma elustiili. Kui teed muudatusi, siis tasapisi ja tasakaalukalt. Tee ainult selliseid korrektuure, mida suudad terve elu järgida. Lühiajalised dieedid toimivad ainult lühiajaliselt.
 • Kui sead endale liiga ranged toitumisreeglid, võib see viia ülesöömishoogudeni. Seega püüa ennast mitte liigselt piirata – on täiesti okei aeg-ajalt end meelispaladega nuumata.
 • Saa aru, et päriselus ei ole ideaalse kuuspakiga mitte midagi teha ning et ka need perfektse vormiga fitnessistaarid ei näe aastaringselt niivõrd täiuslikud välja.

mairokaisa-42

Ole pigem kaks kilo raskem ja õnnelik, kui ideaalfiguuriga ja õnnetu.

See oli minu lugu. Kindlasti on dieeditajaid, kes oskavad kaalu õigesti kaotada, ei lange äärmustesse ning kelle suhted lähedastega muutuvad protsessis isegi paremaks. Loodan siiralt, et käesolev postitus paneb Teid mõtlema oma prioriteetidele, sellele mis tegelikult on oluline ning päästab vähemalt ühe naise või mehe tegemast samu vigu.

Väljatulek stressist, mida teeb kuudepikkune enda piiramine ja samal ajal tugevalt treenimine, võtab aega. Ma ei ole tänaseks sellest haigusest üle saanud, kuid olen endaga rahu sõlminud. Olen teadlik, et toitumishäire on midagi, mis jääb mind terve elu saatma. Pean olema tähelepanelik ning käima kikivarvukil, et mitte uuesti langeda oma kinnisideede küüsi.

– Kaisa 

6 thoughts on “Kuidas minu soovist paar kilo kaotada kujunes välja toitumishäire

 1. A ütles:

  Oh jah, nii tuttav teema. Põdesin 16-aastaselt anoreksiat, tänaseks olen 30-aastane ja minus on jälle pead tõstmas toitumishäire, kuid teisel kujul. Nimelt olen saanud trennisõltaseks, täpselt jooksmise fanaatikuks. Mina, kes ma elu aeg olen sporti põlanud! Ma ei suuda ühtki päeva olla ilma jooksmise või pikkade-pikkade jalutuskäikudeta. Sundmõtted trennitegemisest, söömisest… tervis annab ka juba märku mittekorrasolekust, kuna päevi pole mul olnud juba üle aasta madala keha% ja kaalu tõttu. Saan mõistusega aru, et see kõik on VALE, periooditi katsun rohkem süüa. Suures plaanis ma isegi söön täitsa palju, aga mis sest tolku, kui kõik trenniga maha vehkida. Nokk kinni, saba lahti.

  Meeldib

  • Kaisa ja Mairo ütles:

   Tere Ave!
   Toitumishäire on tõepoolest nagu paheline pisik, olles korra sellega nakatunud, jääb ta inimese sisse alatiseks.
   Aitäh Sulle Sinu avameelse kommentaari eest. Näen, et esimene samm on Sul juba tehtud – oled probleemi olemasolust teadlik, tead, et oma keha liigse trenniga koormamine on vale ning saad nüüd sellega tegelema hakata. Püüa vaadata laiemat pilti ning sea oma tervis ja emotsionaalne heaolu esikohale. See on ju ometi olulisem kui meeletult sale figuur. Asenda näiteks mõnel päeval nädalas jooksmine jooga või meditatsiooniga – usun, et võib kasuks tulla.
   Minagi ei ole hetkel terveks saanud – kuid teen oma mõtetega tööd. Vastupidiselt varasemale püüan olla just õnnelik, kui näen, et kaalu on juurde tulnud. Naudin oma lemmikmagustoite ning püüan kehale rohkem puhkust ja trennivabu päevi anda.
   Palju edu Sulle ja hoian pöialt, et leiaksid oma elus tasakaalu!
   – Kaisa

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s