Enne ja pärast: kuidas ma 8 kuuga rohkem kui 8 kilo kaotasin

Aasta Austraalias on mind palju muutnud. Sellest, kuidas võõrriigis elamine mu vaateid vormis ning maailmapilti mõjutas, kirjutasin postitustes siin ja siin. Teine oluline murrang on toimunud mu välimuses. Kaotasin viimase kaheksa kuuga rohkem kui kaheksa kilo oma kehakaalust ning muutsin oma elustiili – šokohoolikust fitnessifanaatikuks.

Made with Square InstaPic

Jaanuar 2017 vs. juuli 2017

Kõik saab alguse otsusest. Otsusest muutuda ja teha midagi teistmoodi kui varem. Minul käis see klikk möödunud aastavahetusel. Võtsime 2017. aasta vastu Mairoga kahekesi Sydneys. Aastavahetus on ikka selline päev, kus tahaks ennast premeerida võrratu pidulaua ja meelismärjukesega. Kuna Mairo on täiskarsklane ning mina tarbin alkoholi üliharva (lihtsalt ei maitse), siis vägijooki me tol õhtul ei pruukinud. Aga midagi hõrku tahaks ju endale ometi lubada! Nii me siis hüppasime oma hilisõhtusel jalutuskäigul Sydney kesklinna kõrvaltänava tanklast läbi ning ostsime endale suure tahvli piimašokolaadi, paki M&M komme ning purgi kihisevat energiajooki.

Selleks ajaks, kui kell lõi keskööd ja taevalaotus täitus võimsa tuleshowga, olime soetatud maiuspaladega juba lõpparve teinud. Enesetunne oli muutunud erakordselt kehvaks, süda oli paha ja hinges näris süütunne. Nagu narkomaan, sai suhkrusõltuvus ja ajutise naudingu ihalus minust taaskord võitu.

Ma ei tahtnud enam kunagi ennast nii näruselt tunda. Suursugust Sydney tulevärki silmitsedes lubasin endale, et 2017. aastal võtan ennast käsile ja vaatan, milleks ma võimeline olen. Soovisin muuta oma kehakoostist, toituda tervislikumalt ning lahti saada pidevast ekstreemsest vajadusest magusa järele. Kibelesin testima oma tahtejõu ja keha suutlikkuse piire.

“Lubasin endale, et 2017. aastal võtan ennast käsile ja vaatan, milleks ma võimeline olen. Soovisin muuta oma kehakoostist, toituda tervislikumalt ning lahti saada pidevast ekstreemsest vajadusest magusa järele. “

Jaanuari keskel kolisime Griffithisse ning asusime tööle Casella veinitehasesse. Kuigi töötasime öövahetustes, oli töögraafik mõistlik, viiel päeval nädalas, kaheksa tunniste vahetustega pühapäeva õhtust neljapäeva varahommikuni. Töö algas kell 10:30 õhtul ning sai läbi 06:30 hommikul. Seega jäi meil palju aega oma meelistegevuseks – teisisõnu jõusaalis käimiseks.

Esimesel paaril kuul olime täielikud trennimaniakid. Jõusaalist sai meie teine kodu, sest veetsime seal aega viiel kuni kuuel päeval nädalas 2-3 tundi korraga. Minu trenn algas 20-30 minutilise soojendusega, milleks oli jooks või kiirkõnd jooksulindil. Järgnesid mõned venitused ning  intensiivne kahe tunnine jõusaalisessioon. Treening lõppes harjutustega alaseljale ja kauni six-packi vormimiseks kõhulihastele.

img_4754

Griffithis jõusaalis. Pilt on tehtud veebruari lõpus.

Tagantjärgi hinnates oli meie treeningkoormus liiga ränk. Trennivabad päevad olid kõige raskemad, sest süda ja keha kibelesid tagasi oma teise kodusse. Kas suurest saavutusvajadusest või kohusetundest tingitutana jõudsin märtsiks sinnamaale, et lubasin endale vaid ühe puhkepäeva nädalas. Tegelikkuses ei ole vaja äärmustesse langeda – on väga oluline anda oma kehale puhkust ja aega taastumiseks. 

IMG_4823

Anytime Fitnessi jõusaalis Melbourne’is.

IMG_4849

Pildid on tehtud märtsi keskel.

Soetasin samal ajal toidukaalu ning hakkasin oma toitumist jälgima. Märkisin iga ampsu toitumisrakendusse MyFitnessPal, mis arvutas välja minu eesmärkidele vastava kaloraaži ja makrotoitainete vajaduse. Selle perioodi treeningjaotusest ja toitumisest olen täpsemalt kirjutanud siin – Kuidas ma Austraaliasse kolides oma elu halvima ning seejärel parima vormi saavutasin.

Screen Shot 2017-09-27 at 16.46.13

Kaalukõver, veebruar – märts. Kaalusin ennast igal hommikul ning kandsin tulemuse mobiilirakendusse MyFitnessPal.

Aprillis algas puuvillahooaeg ja koos sellega meie uus elu Morees. Töögraafik oli kaootiline ning nägi ette töötamist vaheldumisi päeva- ja öövahetustes, seitsmel järjestikusel päeval nädalas kaheteisttunnistes vahetustes.

Kuigi töö oli füüsiliselt kurnav, ei teinud ma oma kehale hinnaalandust jõusaalis käimise, treeningute ega ka toitumise osas. Minu päevaplaani tuli juurde lisaks tunniajalisele jõusaalisessioonile pooletunnine hommikusörk. Näiteks öövahetuste perioodil oli minu igapäevane rutiin järgnev:

14:00 – 14:30 Äratus, hügieen;
14:30 – 15:30 Jooks, venitused ja pesu;
15:30 – 17:00 Hommikusöök ja uueks tööpäevaks toidu valmistamine/kaasapakkimine;
17:00 – 18:00 Jõusaalis;
18:00 – 18:30 Koju tagasi, pesu;
18:30 – 19:00 Tööle sõit;
19:00 – 07:30 Töö;
07:30 – 14:00 Uni.

Toitusin endiselt väga tervislikult, kuid loobusin toidu kaalumisest ning kalorite lugemisest. Selleks, et pidada täpset arvestust kui palju tarbin ja kalkuleerida süsivesikute, rasvade ja valkude koguseid, pidin tegema eraldi süüa endale ja Mairole. See muutus mingil hetkel väga väsitavaks ja stressirohkeks ning sellest tulenevalt otsustasin aprillist alates proovida intuitiivset toitumist ehk kuulata oma keha ja valida portsjonide suurused tunde järgi.

DSCF4303

Mount Kaputari rahvuspark. Pilt on tehtud aprillis.

Kuidas ma ennast seejuures tundsin? – Nii ja naa. Hästi, sest tulemused olid imelised, jõunäitajad suurenesid ja lihas kasvas. Peegelpilt tegi üha enam rõõmu. Olin enda üle meeletult uhke! Tervis oli suurepärases korras, ma polnud kordagi haige ega vigastatud ning energiat jagus ülearugi. Kuulsin kolleegidelt pidevalt kui väsinud nad on ja kuidas mõni neist töö ajal magama kippus jääma. Minul seda muret ei olnud.

Halvasti, sest oma meeletus kaalulangetusmaanias kaotsin ma kaine mõistuse, mis ütleks, kus tuleb piiri pidada. Mu suhe toiduga muutus ebatervislikuks ja ennasthävitavaks. Loe sellest lähemalt siit: “Kuidas minu soovist paar kilo kaotada kujunes välja toitumishäire“.

Juunis lõpetasime töö puuvillatehases ning algas meie kauaoodatud puhkus Tais ja Eestis. Kuna soovisin saada täpsemat ülevaadet toimunud muutustest, seadsin koduriiki saabudes sammud Südameapteeki, mis pakub vaid mõne euro eest kehakoostise analüüsi.

Tuulepea nagu ma olen, suutsin tulemused muidugi kohe ära kaotada. Mul on meeles järgnevad andmed:

Kehakoostis seisuga 7. juuli 2017:
Kaal: 44 kg
Pikkus: 159 cm
Kehamassiindeks: 17,4 
Rasvaprotsent: 16 

Mõõtmisi läbi viinud tervisenõustaja sõnutsi oli mul väga kõrge lihasmassi ja äärmiselt madala rasvaprotsendiga keha. Suurem lihasmass võimaldab rohkem kaloreid tarbida ilma kaalus juurde võtmata, sest toonuses lihased vajavad rohkem energiat ning toovad kaasa ainevahetuse kiirenemise. Spetsialist soovitas mul mõnusalt loorberitele puhkama jääda ning paar kilokest juurde võtta.

Tagantjärgi pilte vaadates pean paraku spetsialistiga nõustuma – 44 kg on alakaal ja olin kohati hirmuäratavalt peenike. Saan nüüd aru, et niivõrd sale olla ei ole pikaajalises perspektiivis mõistlik ega tervislik. Kaalu langetamisel on väga oluline säilitada kaine mõistus, et mõni salakaval söömishäire dieeditajat kimbutama ei hakkaks. Söömishäired ning dieedi pidamise pahupooled on teema, mis mind puudutab ning vajaks pikemat arutelu. Plaanin sellest Teile kirjutada mõnes järgnevas postituses.

“Tagantjärgi pilte vaadates pean paraku spetsialistiga nõustuma – 44 kg on alakaal ja olin kohati hirmuäratavalt peenike. Saan nüüd aru, et niivõrd sale olla ei ole pikaajalises perspektiivis mõistlik ega tervislik.”

IMG_5936

Viljandis jõusaalis. Pilt on tehtud juuli alguses, vahetult pärast Eestisse saabumist.

IMG_5935

Tänaseks olen veidi juurde võtnud ning kaalun 46-47 kg. Mul on käsil “bulkimise” periood.  Eesmärgiks pole enam kaalu langetamine, vaid lihasmassi kasvatamine ja ainevahetuse kiiruse tõstmine. Selleks tuleb palju süüa ning jõusaalis kõvasti hagu anda. Nii korralikult, et jõusaalijõmmidel hakkaks piinlik, kui näevad, et tüdruk neist raskemaid kange tõstab. 😀

IMG_7339

Vorm hetkel. Pilt on tehtud Sydneys Fit and Fast jõusaalis septembris 2017.

IMG_7323

Selleks korraks kõik. Järgmises tervisliku elustiili teemalises postituses tahan välja tuua algaja ABC ehk millest üldse pihta hakata, kui eesmärgiks on saavutada parem vorm.

Võite julgelt kommenteerida ning mulle kirjutada. Ootan väga Teie ideid. Millest võiksin siin blogis veel lähemalt rääkida?
– Kaisa

2 thoughts on “Enne ja pärast: kuidas ma 8 kuuga rohkem kui 8 kilo kaotasin

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s