Kuidas leida Austraalias tasuv farmitöö?

Ränduri hing ei lase ühel tõelisel Austraalia backpackeril samasse kohta liialt pikaks peatuma jääda – ja nii oleme ka meie Mairoga taas oma kodinad kokku kogunud ja teele asunud. Elame hetkel Morees ning töötame Auscotti puuvillatehases. Järgnevas postituses tuleb juttu sellest, kuidas leida endale Austraalias farmitöö, mis oleks hästi tasustatud ega koormaks liigselt füüsist ega mõjuks laastavalt vaimule.

Oleme kuulnud, et kõige hirmsamad tööd on igasugused korjamised – arbuusid,  suvikõrvitsad, mangod, mandariinid ja apelsinid panevad inimvõimete piirid ja tahtejõu korralikult proovile. Meie oleme omal nahal läbi elanud töö teravilja-, veini- ja puuvillatehases ning oskame sellest tulenevalt peamiselt nende tööotsade kohta infot ja nõuandeid jagada. Töötunnid on pikad, tavaliselt 12-tunnised ja põnevaks peab need tööd enda jaoks ise mõtlema, sest enamasti on tööülesanded igavad ja korduvad. Samas palk on motiveeriv ning hooaegade vahel on piisavalt palju vaba aega, et oma reisimiskirge rahuldada.

Jaanuar – aprill: veini- ja riisihooaeg

cellar-doors-seppeltsfield

Austraalia suve haripunktis jaanuaris hakkavad kasvandustes viinamarjad küpsema, mis toob kaasa veinihooaja. Vintage seasoniks vajatakse tehastesse palju hooajalisi töölisi. Griffith, Barossa Valley ja Victoria kubisevad sadadest veiniistandustest. Palk on keskmiselt 1000-1500 AUD-d (680-1000 eurot) nädalas. Hooaeg kestab jaanuarist aprillini. Meie töötasime Casella veinitehases viis päeva nädalas kaheksa tunnistes vahetustes. Meie tööintervjuust Casellasse loe lähemalt siit – “Näita, mitu kätekõverdust suudad sa teha ühe minuti jooksul ehk tööintervjuu veinitehasesse” ning töö elu-olust siit – “Veini tuleks võtta väikeste sõõmudena, kogemusi aga suurte sõõmudena”.

Kandideerida saab veinitehastesse läbi ettevõtete kodulehtede. Kandideerimine avatakse üldjuhul oktoobris-novembris.

Mõned näited veinitehastest:

Paralleelselt veinihooajaga vältab riisihooaeg, kus pakutakse samuti motiveerivat töötasu (nädalas 1100-1200 AUD ehk 740-810 eurot). Minul ja Mairol riisiettevõtte kogemus puudub, kuid ühe meie hea tuttava sõnutsi ei ole töö raske, sest asjalik olemise kõrval pidi ülesannete täitmisel ka palju ootama ja passima. Tööd pakuti keskmiselt 40-50 tundi nädalas, viis tööl ja kaks päeva vaba graafiku alusel.

Tööle värbab Sunrice – https://www.sunrice.com.au.

Aprill – september: puuvillahooaeg

_MG_0501

Puuvill pakub eriliselt magusa võimaluse oma rahakukru täitmiseks, sest hooaeg kestab kõige kauem – rohkem kui viis kuud. Hooaeg algab aprillis ning lõppeb septembris. Tööpäevad on pikad ja füüsiliselt väsitavad. Palka makstakse kahe nädala kaupa. Nädala tasuks kujuneb keskmiselt 1400-1600 AUD-d (950-1090 eurot).

Meie töötame hetkel Auscotti puuvillatehases Morees.  Lubame, et kirjutame Teile blogisse juba üsna pea ülevaate oma tööst! Seniks võite aga lugeda artiklit ning vaadata videot kahest Eesti noormehest, Androst ja Kristost, kellest ma möödunud sügisel artikli Delfisse kirjutasin. Nad jagavad infot puuviljatehase töö värvikamate seikade, oma uhke rekordi ning ilusa palganumbri kohta – Eesti poisid püstitasid Austraalia puuvillatehases tootmisrekordi (Delfi, 7. oktoober 2016).

Kuna töö tingimused on head, pääsevad puuvillatehastesse tööle vaid kiiremad ja andekamad (ehk need, kellel on ette näidata kas tõstuki või laaduri load). Kandideerida saab läbi AgriLabouri või otse ettevõtete veebilehtede kaudu.  AgriLabouriga tasub igal juhul ühendust võtta ja ennast heast küljest näidata, sest nad vahendavad sadu Austraalia põllumajandusega seotud tööotsi. AgriLabouri kontaktid leiad nende kodulehelt või Facebookist – Agri Labour Australia – Eesti Leht.

Mõned näited puuvillafirmadest:

Oktoober-detsember: teraviljahooaeg

foooo-2

Teraviljahooaeg algab kohe pärast puuvilla oktoobris. Paiguti, näiteks üleval Queenslandis juba veidi varem. Hooaeg on intensiivne ja tööpäevad pikad 12-tunnised. Meie töötasime GrainCorpi heaks Walgetti nimelises kohakeses. Puhata sai iga 13-14 tööpäeva järel ühe päeva (kui just vihma ei sadanud ja sellest tingitult sundpuhkust ei pakutud). Palk oli nädalas seitsme 12-tunnise tööpäeva eest 1650 AUD-d ehk 1100 eurot. Mina kirjutan teraviljaettevõttes töötamise kogemusest siin – “Esimene farmitöö: spearing trucks and making bucks” ja Mairo jagab oma muljeid siin – “Lobsterivana argipäev viljafarmis”.  Teraviljahooaeg vältab keskmiselt 8-10 nädalat ning lõppeb detsembris.

Meie saime teraviljaettevõttesse tööle tänu ülevalpool mainitud AgriLabouri. Kandideerida võib ka otse. Mõned näited teraviljakokkuostjatest:

Kõige suurem saladus tasuva farmitöö leidmisel on planeerimine ja varakult tegutsemine. Meie leidsime Mairoga oma esimese töö juba Eestis olles ja nii saime riiki siseneda hulga rahuliku südamega. Teadsime, et me kuuse (või siis palmi 😀 ) alla elama niipea ei koli. Ehk siis – võta AgriLabouri või ettevõtetega juba varakult ühendust ning jäta asjalik mulje. Nii säästad oma närve, aega ja ressurssi ning kingid endale mõnusama Austraalia kogemuse. 

Kaisa

5 thoughts on “Kuidas leida Austraalias tasuv farmitöö?

 1. Mikk ütles:

  Lendan kohe-kohe Brisbane’i ning ausalt öeldes pole enda jaoks kuigi väga plaani mõelnud, peale selle, et kavatsen peale kahte nädalat Bundabergis või kuskil mujal working hostelis õnne proovida. Kas ma olen lootusetult hiljaks jäänud või naiivne? 😀

  Meeldib

  • Kaisa ja Mairo ütles:

   Tere Mikk!

   Kindlasti leiab ka töö jooksvalt. Mina isiklikult olen aga kontrollifriik ja eelistan kindla peale minekut ja planeerimist. Mulle tundub, et meestel on üldiselt lihtsam siin tööd leida. Soovitame forklifti load ära teha, tuleb kasuks.
   Palju edu Sulle ja mõnusat Austraaliat!

   – Kaisa

   Meeldib

 2. Liina ütles:

  Hei tegusad,

  Kas sina naisterahvana tegid ka Eestis ennetavalt kahveltõstukiload, et puuvillafarmi tööle saada :)?

  Parimat!

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s