Kuidas ämblikufoobikuna Austraalias toime tulla?

Ämblikufoobikuna oli minu üks suurimaid kartusi enne Austraaliasse tulekut hirmuäratavad kaheksajalgsed, kuna olin kuulnud õudusjutte nende siinsest rohkusest ja mitmekesisusest. Arvatakse, et erinevaid ämblikuliike on Austraalias kokku ligikaudu 10 000! Isegi Eestis, kus need pisikesed elukad ei ole ohtlikud, pagesin neid nähes kiljatusega jalamaid teise tuppa ning anusin, et keegi kutsumata külalise välja juhataks. Nüüd, olles siin riigis veetnud juba neli kuud võin kinnitada – jah, need kõik õuduslood vastavad tõele!

australia-the-land-of-everything-that-will-kill-you-and-kangaroos-photos-5

Minu eredaimaid kogemused seoses Austraalia ämblikega pärinevad Walgetti teraviljafarmist. Kuna siin on meeletult kuum ja iga päev pea 40 soojakraadi, siis lähevad ka ämblikud ning muud putukad päevaks oma pessa peitu ja siis neid just väga tihti ei silma.

Kuid kui saabub öö, siis ei jõua siinset loomariigi mitmekesisust ja paljusust ära imetleda. Peidust poevad välja lisaks väiksematele ja suurematele ämblikele ka igasugused prussakad, rohutirtsud ja konnad.

Näiteks tuli mul rinda pista meie teraviljafarmi toalettruumis iga kord ligi 30 ämblikuisendiga. Neid oli seal igas toa nurgas umbes kümme tükki. Kahjuks ei oska ma öelda selle liigi nimetust, kuid välimuselt sarnanesid need Eesti pikakoivalistele. Kuulsin, et tegu pidi olema maailma ühe mürgisema ämblikuga, ent inimeste õnneks on tema hambad nii väikesed, et ämblik ei saa nendega inimesele kahju teha.

img_4023

Stiilinäide ühest toalettruumi nurgast.

if_youre_scared_of_spiders_then_give_australia_a_miss_640_25

Mürgistest sortidest oleme siin kokku puutunud punaselgämblikega (redback spider), kelle hammustus on kuulduste kohaselt äärmiselt valus ja kes võib ka mitte piisavalt kiire reageerimise korral inimese tappa. Ta on kergesti ära tuntav seljal paikneva punase triibu tõttu. Nägime neid bunkrite läheduses töötades mitmeid ja mitmeid. Ühel töökaaslasel peitis selline isend ennast kiivri sisse. Jumalale tänu, et meie kolleeg selle sealt enne pähe panemist avastas.

1155548-3x2-940x627

Punaselg ämblik (redback spider).

Samuti oleme näinud hiigelsuuri huntsmane, kelle hammustus pidi olema piinavalt valus, kuid mitte surmav. Huntsmane on õnnistatud väga jubeda välimusega ning kuni 15 cm pikkuste jalgadega. Tema ohtlikkus peitubki pigem inimeste ehmatamises. Nad oma hirmuäratava välimuse tõttu põhjustanud Austraalias mitmeid liiklusõnnetusi, ilmudes sõidu ajal ootamatult välja ja ehmatades autojuhte. Huntsmani eripäraks on veel hüppamisoskus. See teeb minu jaoks põgenemise veel topeltraskeks!

15748933_10154837940377560_1855432416_o

Võtsin julguse kokku ja sain huntsmaniga pildile!

Õnneks pole meie nähtud ämblikud olnud siiani agressiivsed. Pigem on nad meid kartnud ja eemale hoidnud. Agressiivsusest rääkides tahan välja tuua Austraalia kõige suurema tüütaja tiitli saaja – kärbsed. Neid on siin maapiirkondades meeletustes kogustes, mine või hulluks. Mulle tundub, et ilma pähe pandud võrguta oleks väljas töö tegemine olnud võimatu, sest need pisikesed tüütused armastavad sulle parvedena näkku, silmadesse, nina sisse ning suhu lennata.

15194602_1902388619992825_3820238496923900495_o

Nii ongi! How to speak Australian.

Teiseks agressiivseimaks olendiks, kellega oleme siin kokku puutunud on linnusort magpie. Need sulelised on mind mitmeid kordi rünnanud. Magpied muutuvad agressiivseks kui soovivad kaitsta oma pesa ja linnupoegi. Üks magpiede pande asus minu sample standi maja juures. Nad varitsesid mind umbes pooltel kordadest, kui sealt mööda jalutasin.

r0_370_3620_2413_w1200_h678_fmax

Magpie inimest terroriseerimas.

Meil on kohustus kanda tööplatsil viibides kogu aeg kiivrit. Eriti meeldis (või siis ei meeldinud?!) neile minu kollane kiiver, siis oli rünnak garanteeritud. Need linnud ründavad nii, et lendavad üle Sinu pea õrnalt peanuppu puudutades mitmeid kordi ega jäta Sind rahule enne kui oled nende valvatavast territooriumist väljunud. Selleks, et rünnakust pääseda, panevad kohalikud oma jalgrattakiivritele kiirkinnitid. Siis ei ole linnud nii altid kiusama. Kui nägime esimest korda jalgratturit sellise veidra peakattega mööda sõitmas, tundus see küll kummaline komme, aga nüüd mõistame kiivri imelikul kombel kaunistamise eesmärki. Kes soovib natuke nalja, võib Youtube’ist otsida märksõnaga “magpie swooping” videosid.

ikfualc

Magpie eest kaitse.

Kas Austraalias on võimalik saada ämblikute foobiast üle? Jah ja ei. Tunnen, et kuna näen neid siin pidevalt, siis olen nendega natuke rohkem harjunud ja ei karda enam nii palju kui Eestis. Sellest hoolimata häirib mind ämblike lähedus ja tean, et ei saaks magama minna kui teaksin, et mõni neist minuga samas toas on. Aga foobiast üle saamine ongi ju pikk protsess ega juhtu üleöö. Esimesed sammud oma hirmu ületamiseks on tehtud.

– Kaisa

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s