Kuidas Austraalias linnas tööd leida?

study-work-and-live-in-australia578cdd24f0f68e08dddc

Võimalus reisida, maailma avastada ning erinevate kultuuridega tutvuda kõlab imeliselt.  Paraku ei ole see odav lõbu. Eriti Austraalias. Oleme Mairoga arvutanud, et meil kulub kahepeale nädalas toidule keskmiselt 150 AUD-d (100 eurot) ja majutusele 250-350 AUD-d (170-240 eurot). Sinna lisanduvad veel kulutused transpordile (auto kütus ja bussipiletid), jõusaali liikmemaks, väljasõidud ning meelelahutus. Kui sul ei ole just kuskil rahapuud kasvamas või rikast vanaonu, kes sulle terve varanduse pärandaks, siis on vaja Austraalias hakkama saamiseks hankida endale töö.

Kuidas Austraalias tööd leida? Mida CV-sse kirjutada? Milliseid portaale kasutada?  Kuidas potentsiaalsele tööandjale läheneda? Need on näited mõnedest küsimustest, mis meil siia maandudes tekkisid. Et Teie sisseelamist ning tööotsinguid võimalikult lihtsaks teha, oleme pannud kirja 6 näpunäidet, kuidas Austraalias lihtsamini töö leida.

 1. Eestis olles: hangi töökogemusi!
  Kui oled veel Eestis ja Sul on reisini natuke aega, soovitan korraks maha istuda ning enda jaoks läbi mõelda, millisele töökohale Austraalias kandideerida soovid.  Seejärel proovi selles valdkonnas võimalikult palju töökogemusi hankida. Näiteks kui kujutad ennast ette töötamas ehitusel, siis leia võimalusi Eestis nädalavahetuseti mõnel objektil abiks käia. Seda saab teha isegi oma igapäevatöö kõrvalt. Väga palju otsitakse siin näiteks baristasid ning nende palk on päris priima. Inimestel, kes on selgeks õppinud mõne konkreetse ameti, on suur eelis. Iga varajasem kogemus on kuldaväärt ning lihtsustab Sinu tööotsinguid ja sisseelamist Austraalias.
 2. Kuidas valmistada endale muljetavaldav CV?
  Enamik tööandjad soovivad enne Sinu palkamist tutvuda kandidaadi varasemate töökogemustega ning selleks on vaja valmis meisterdada tulevast tööandjat naelutav CV. Austraalias nimetatakse CV-d Resume‘ks.

  • Üks resume ei sobi kõikidele töökohtadele kandideerimiseks!  Näiteks mina tegin eraldi CV-d farmi, kohviku/restorani, kontoritöö ning turunduse ametipositsioonide jaoks ning Mairo farmi, ehituse ja masinatega seotud ametikohtadele kandideerimiseks. Jälgi töökuulutusi, mida perfektselt kandidaadilt oodatakse ning personaliseeri resume vastavalt töövaldkonnale. Ära kirjuta CV-sse neid töökogemusi, mis konkreetsele ametikohale midagi juurde ei anna.
  • Kirjelda iga töökoha puhul, milline oli Sinu vastutusala ja töökohustused. Austraalia resume olgu pigem põhjalik, kui napisõnaline.
  • Näitlikusta! Selle asemel, et kirjutada, et “I have excellent organisational skills” (tõlk. “Olen suurepärane organiseerija”), selgita, kuidas ning millisel tööl said oma oivalisi korraldusoskuseid demonstreerida. Näiteks asenda eeltoodu: “Organised a Christmas Party for 50 employees and received magnificent feedback from the managers and participants” (tõlk. “Korraldasin jõulupeo 50-le töötajale ja sain juhtidelt ning osalejatelt imelise tagasiside”). Mida täpsem ja spetsiifilisem Sa oled, seda parem. CV on Sinu võimalus särada ja välja tuua oma silmapaistvaimad tööalased saavutused.
  • Lisa resume-le kena naeratav pilt. See aitab paremini tööandja usaldust võita. Pealegi, kes suudaks Sinu ilusale naeratusele vastu panna? 😉
 3. Milliste portaalide kaudu tööd otsida?
  Populaarseimad tööportaalid on: Gumtree, Seek ning Indeed.  Lisa nendele veebilehtedele ise oma kuulutus, et otsid tööd ning ühtlasi hoia töökuulutustel iga päev silma peal. Eriti just lihtsamate töökohtade puhul kehtib põhimõte, kes ees see mees! Seega ära jää toppama ja tegutse välgukiirusel. Liitu erinevate Facebooki kommuunidega, näiteks meie oleme liitunud järgnevatega: Eestlased Austraalias; Eestlased Brisbanes, Eestlased Gold Coastil, Eestlased Queenslandis; Backpackers Brisbane; Backpackers Gold Coast. Neisse postitakse töökuulutusi pea et iga päev. Samuti on Sul võimalik seal hõlpsasti ise oma töötu-staatust reklaamida ja nii kasulikke kontakte saada.
 4. Võib-olla tahad hakata vabakutseliseks?
  Kui Sulle meeldib olla ise oma aja peremees või ei tunne erilist vajadust kindlustunde ja iganädala palgatšeki järgi (ehk oled natuke hipi), siis võib Sinu jaoks olla sobilikuks valikuks vabakutseliseks hakkamine. Internetis on mitmeid portaale, kuhu inimesed postitavad erinevaid ülesandeid – näiteks soovitakse, et keegi koristaks nende kodu, niidaks muru, toimetaks mööblit ühest kohast teise, kirjutaks valmis artikli või tegeleks internetiturundusega. Sinul on võimalik pakkuda oma hind ja neid ülesandeid täitma asuda. Ainsaks miinuseks on väga suur konkurents – pead alguses veidi odavama hinna eest töötama, et Sind ülesande täitjaks valitaks. Hiljem hakkab juba rolli mängima Sinu kohta jäetud tagasiside. Valik portaale: Airtasker (Austraalia sisene); Freelancer (rahvusvaheline); Upwork (rahvusvaheline).
 5. Kuidas tulevasele tööandjale läheneda?
  Isiklik kontakt on võti. Helista, või veel parem, mine kohale ja proovi juhiga otse rääkida (mitte lihtsalt oma resume jätta). E-mailid kaovad tavaliselt nagu musta auku, vastust ei tule mitte kuidagigi. Eriti kui kandideerid teenindusvaldkonda.
 6. Ära anna alla!
  Väga-väga oluline punkt. Tean omast kogemusest, et tiheda konkurentsi tingimustes ei ole töö otsimine lihtne ning nii mõnigi kord tekib tunne, et jätaks kõik pooleli ja pageks koju tagasi. Sellegipoolest ei tohi alla anda, sest küll tuleb tööandja, kes saab aru, millise pärli ta leidnud on ja võtab Su tööle! Mina usun, et kui on tahet, siis saab tubli inimene igal pool hakkama.

Edu!

– Kaisa

4 thoughts on “Kuidas Austraalias linnas tööd leida?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s