North Stradbroke Island & haidest Austraalias

Meie farmipäevade algust on Lõuna-Austraalia piirkonnas olevate vihmade ja üleujutuste tõttu pidevalt edasi lükatud. Niisiis oleme jäänud Brisbane’i natuke kauemaks. See on tegelikult hea, sest meil on olnud võimalus igal nädalavahetusel minna avastama mõnda uut paika linna lähedal – oleme teinud väljasõite mere äärde ja matkanud hinge kosutavates loodusparkides. Ühel nädalavahetusel otsustasime minna uudistama North Stradbroke Island’i eksootilisi randu (kuigi kuulsime, et saarel on toimunud hairünnakud). 

north

Liivasaar koosneb suures osas või peaaegu täielikult liivast. North Stradbroke Island’i pindala on  ühtekokku 275 ruutkilomeetrit, mis tundub võrreldes näiteks Saaremaa mõõtmetega (2673 ruutkilomeetrit) miniatuurne, kuid sellest hoolimata kannab North Stradbroke Island maailmas suuruselt teise liivasaare tiitlit. 

Saarele väljuvad Brisbane’ist 30 km kaugusel olevast Clevelandist tunnis korra veetaksod ja autopraamid. Üks pilet maksab autota reisijale 10 AUD-d (ehk umbes 7 eurot) ning  ühe otsa autopilet olenevalt väljumise kellaajast 55-85 AUD-d (38-59 eurot). 

Selleks, et me ei peaks oma rahakukrut liialt kergitama, otsustasime auto mandrile jätta. See oli mõistlik valik – reisijale oli kõik väga mugavaks tehtud, pärast pooletunnist praamisõitu oli teisel pool Dunwichis buss kohe vastas ning vaid 9 AUD (ehk 6 euro) eest sai osta bussi päevapileti, mis viis sind kahte populaarseimasse linnakesse Amity Pointi ning Point Lookouti. Me ei igatsenud oma neljarattalist päeva jooksul teps mitte!

dscf1620

Veetakso ja meie kapten.

dscf1638

Meie plaan oli järgnev: sõidame bussiga lõpp-peatusesse ja siis hakkame tasapisi mööda kallast tagasi jalutama. Nii me ka tegime. Buss pani meid maha ühe saare uhkeima vaatamisväärsuse, North Gorge Walki lähistel. See oli minu elu üks kauneimaid, kui mitte kõige kauneim 1,2 km pikkune jalutuskäik. Maalilistelt kivipaljanditelt sai imetleda türkiissinist vett ning täpsem silm binokliga vees ujuvaid delfiine, vaalu, kilpkonni ja isegi haisid. Ma arvan, et pikka juttu ei ole vaja, laseme piltidel enda eest kõneleda!

northgorgewalknorthstradbrokeisland_20160315_widedscf1668dscf1683dscf1730dscf1759dscf1756dscf1827dscf1791dscf1813dscf1830dscf1820

Meie saime küll korraliku ilu üledoosi! Kahjuks polnud meil binoklit, millega neid nimetatud loomi veest otsida. Palja silmaga oli neid äärmiselt raske näha. Vestlesime ühe paarikesega, kes kahekesi kivil binokliga merd jälgisid ning nemad olid enda sõnul sel päeval ühte vaala juba silmanud. Uskumatult äge minu arvates!

Pärast North Gorge Walki läbimist jäi meile tee peale Frenchmans Beach ja Deadmans Beach. Viimase hirmuäratav nimetus ei kõlanud aga mitte kuidagi kutsuvalt ning seega peatusime rannamõnude nautimiseks hoopiski sellele järgnenud Cylinder Beach’il. Inimesi oli rannas väga vähe ja seetõttu saime seal peaaegu et kahekesi ja privaatselt olla.

dscf1889dscf1840dscf1912

Vaadates seda imeilusat türkiissinist vett ei oskakski aimata, et selle sees peituvad meeletud ohud haide ja hiigelsuurte lainete näol. Haid on Austraalia vetes tavalised. Meres tohib ujumas käia vaid rannavalve poolt jälgitaval lõigul. Uudistes öeldi mõni nädal tagasi, et sel aastal on Austraalias toimunud 15 hairünnakut. Surmaga lõppevaid rünnakuid juhtub aga harva, umbes üks rünnak aastas.

Amity Pointis, vaid 16 km kaugusel pildi peal olevast rannast, toimus mõni aeg tagasi õõvastav hairünnak. 21-aastane noor neiu suples koos oma sõpradega tol talle saatuslikuks saanud pärastlõunal taljekõrguses vees 15-meetri kaugusel kaldast. Uudistes kirjutati, et tüdruk oli meeleheitlikult karjatanud “Hai!”, kuid pealtnägijad ja sõbrad arvasid esialgu, et ta teeb nalja. Teda olevat rünnanud kolm tömpnina hallhaid (ing.k. bull shark). Vaid hetkega tekitasid need jõhkrad olendid ta kehale ulatuslikke vigastusi ning rebisid küljest mõlemad käed.  Üks vapper pealtnägija jooksis vette neiut päästma, kuid kahjuks olid neiu vigastused ja šokk nii suur, et ta suri teel haiglasse.

tmp691010755230695425

Tömpnina hallhai (ing.k. bull shark).

10 põnevat fakti haide kohta Austraalias:

  1. Tänaseks on tuvastatud enam kui 400 hailiiki ning neist 170 elavad Austraalia vetes.
  2. Austraalia on hairünnakute arvukuselt maailmas teisel kohal (pärast USA-d).
  3. Maailmas on surmaga lõppenud hairünnakuid enim toimunud Austraalias.
  4. Enamik rünnakuid on viimasel kümnendil toimunud Sydney, Brisbane’i, New South Walesi põhjaranniku ning Perthi lähistel.
  5. Rünnakute ohvriks langevad peamiselt surfarid.
  6. Suurema tõenäosusega võib sattuda kallaletungi ohvriks üksinda ujudes (kuid mitte alati – nagu Amity Pointis toimunud juhtum tõestas).
  7. 2011. aastal seisid Austraalia üleujutuspiirkonna elanikud silmitsi uue ohuga – tänavatel ujuvate haidega. Queenslandis Ipswichi eeslinnas Goodnas (asub Brisbane’ist 30 km kaugusel) nähti tol aastal inimestele ohtlikke hailiike ujumas  näiteks nii McDonaldsi kui ka lihapoe ees.
  8. Kohalike sõnutsi elavad haid ka Brisbane’i jões.
  9. Enamik surmajuhtumitest jääb mõrtsukhai (kolmandik kõikidest rünnakutest), tiigerhai, liivhai ja vasarhai arvele, kuigi inimest rünnanud on veel paarkümmend hailiiki.
  10. Miks haid inimesi ründavad? Mõned teadlased on seisukohal, et haid on läbi aegade pärast inimese liha korduvat tarbimist saanud selle maitsega tuttavaks ning jahivad meid teadlikult. Teised on aga veendunud, et haid ründavad inimesi ekslikult. Haid lasevad üldjuhul mõistes, et hambusse on jäänud ebatavaline menüü, saagil minna ning lahkuvad.Allikad: 1234.

Hirmujuttudega lõpetame ning saadame Teile sinna kodumaale palju päikest ja soojust, siin on seda juba kohati liigagi palju! Eriti raske on Mairol tööl päevad läbi seda kuumust taluda. Tööst ja tööotsingutest kirjutame teile aga juba varsti järgnevas postituses!

– Kaisa

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s