5 tähelepanekut, mis on Austraalias teistmoodi ja millega peame siin harjuma

Uskumatu, kuid me olemegi juba Austraalias! Ega enne see mõte kohale ei jõudnud, kui jalad Austraalia maapinda puudutasid. Me tulimegi, meie kaks ja meie viis kompsu teisele poole maakera!

Õnneks jõudis kogu meie pagas täies hiilguses Brisbane’i (see katkine kohver kaasaarvatud, kuid ilma sangata – loe selle kohta eelmisest postitusest) ning meid lubati riiki kenasti sisse. Teate küll seda tunnet, kui Sulle tuleb vastu politsei ning Sul hakkab süda jubedasti puperdama ja tekib tunne nagu oleksid maailma kõige suurem kriminaal ning teed kindlasti midagi praegu valesti? 😀 Vot selline tunne tekkis minul tollipunktis enne Austraaliasse sisenemist. Eriti kuna Austraaliasse on keelatud sisse vedada sööki/jooki, mis potentsiaalselt võib kujutada ohtu nende looduslikule/bioloogilisele tasakaalule ja turvalisusele ning pea kõike peab eelnevalt deklareerima. Sinna alla kuuluvad: söök (taimne, loomne, muna- ja piimatooted,  seemned ja pähklid); matkatarbed; suits ja tubakas ning alkohol. Rohkem infot leiad siit! Õnneks aga peeti meid süüst puhtaks (või kui aus olla, siis meil lihtsalt vedas) ja võisime riiki siseneda. Minult ei küsitud mitte midagi, Mairo vastas mõnele lihtsale küsimusele viisa kohta. Seega – ei mingit kontoseisu ettenäitamist, kottide läbisobramist ega kahtlustavaid küsimusi, mis võib õudusunenäos kangestuda.

Oma esimesse ööbimiskohta sõitsime Uberiga. Kuna Austraalias on takso tellimine meeletult kallis, oli Uber hea alternatiiv, kuidas jõuda öösel ühest linna otsast teise. Meie sõit kestis umbes 30 minutit ning teekond oli 40 km. Uberi peale kulus 54,3 AUD-d (36,3 eurot). Uber tellimiseks on teadupärast vaja aga internetti ning kuna lennujaama ühendus oli nõrk, kasutasin selleks oma Eesti telefoni mobiilset rahvusvahelist andmeside. Arvele tiksus 60 eurot minutitega ning kokkuvõttes läks taksosõit meile kalliks maksma. Ärge teinekord Teie seda viga tehke, püüdke ikka lennujaamas wifi üles leida! Teine variant on kasutada ühistransporti, Queenslandi piirkannas saab 10 dollari eest osta endale Translinki transpordi kaardi (müügil kioskites), kuhu raha peale laadida. Bussi või rongi sisenedes ja väljudes tuleb lihtsalt seda piiksutada ja vastavalt marsruudi pikkusele kujuneb sõidu maksumus. Hiljem saad kaardi kioskisse tagasi viia ja oma 10 dollarit ka tagasi.

Lisaks eeltoodule on veel mitmeid asju, mis on siin teistmoodi kui Eestis ja millega peame veel natuke harjuma ja kohanema, kuna oleme Austraalias olnud tänaseks vaid viis päeva (tundub nagu oleksime siin olnud mitu nädalat – nii palju on juhtunud!). Toome välja sümboolselt viis tähelepanekut (sest viis on ilus number, eks):

 1. Eksootilisem ja metsikum linnulaul – üks esimesi asju, mida siin tähele panime. Linnud laulavad ja näevad välja teistmoodi kui Eestis. Tunne on, nagu elaksime džunglis! Ka puud ja loodus on siin erinev, tänavatel, parkides ja inimeste koduaedades kasvavad palmid ja sidrunipuud. Meie silmad olid esimest korda linnas jalutades nagu tõllarattad, ahmisime endale seda ilu ja eksootikat sisse! Ja me pole isegi veel Austraalia vihmametsi külastanud, seega on palju veel näha.
dscf0453See linnuke siristas meile kaunilt Brisbane jõe ja pilvelõhkujate taustal

2. Muidugi see kurikuulus vasakpoolne liiklus – sellega on nii jalakäijal kui ka autojuhil keeruline ära harjuda. Tänavat ületades vaatan alati igaks juhuks mõlemale poole, sest mõte ei suuda veel automaatselt tuvastada, kust auto tuleb. Segadust valmistab ka autoga sõitmine. Mina ei ole veel julgenud rooli istuda ning olen lasnud Mairol kui väga heal autojuhil ja endisel limusiinijuhil ennast sõidutada. Paar korda oleme kogemata sõitnud vastassuunavööndisse. Õnneks midagi hullu pole juhtunud ja oleme ruttu õigele rajale tagasi saanud, aga adrenaliini oleme sellest tingituna saanud küll tunda. 😀

dscf0423

3. Juba kell 18 on väljas kottpime – oleme harjunud nautima pikki Eesti suvepäevi ja lühikesi öid, mistõttu mõjus värskelt Eestist tulnuna juba kella viie paiku loojuma hakkav päike jahvatavalt. Kohalikud lähevad siin kella 21-22 paiku magama ning ärkavad 6-7 vahel, siis kui päike hakkab oma esimesi kiiri näitama. Tundub, et meiegi uus mantra peab olema: “vara üles, (hilja) vara voodi, nii see rikkus majja toodi”.

dscf0339Vaade Brisbane’i linnale õhtul kell 18:05

4. Võrreldes Eestiga on aeg siin ees 7 tundi – ehk kui Teil on hommikul kell 10, on meil juba 17 ja hakkab pimedaks minema. Mõtiskleme Mairoga Teie peale tihti ning arvutame, mis kell Teil on ja mida parasjagu seal kaugel teete. 🙂

5. Austraalia puutetundlikud kaardimaksed – kuni 100 AUD ehk 66,59 euro väärtuses makseid tehakse tihtipeale ilma PIN-koodi sisestamata. Kaart tuleb asetada makseautomaadi peale ja raha võetakse automaatselt. Seega peab oma kaartidel hoolega silma peal hoidma, et keegi neid näpsata ja poodidesse nendega laiama ei saaks minna. Esimest korda makset sooritades vahtisime mõlemad müüjat üllatunult – kas nüüd ongi kõik? Kuhu ma oma PIN koodi sisestan?

commonwealth-bank-tenancy-at-240-queen-st-brisbane-web-620x256Commonwealth Bank Brisbane’is – tegime Mairoga internetis enne Austraaliasse minekut endale kontod ja kandsime Transferwise’i abiga raha Austraalia pangakontodele. Kohale saabudes pidime vaid panka minema ja kaardid juba ootasid meid.

Ning lõpetuseks lisame Teile imetlemiseks mõned pildid kaunist Brisbane’ist ja hingematvatest pilvelõhkujatest.

dscf0442dscf0447dscf0466dscf0470

– Kaisa

2 thoughts on “5 tähelepanekut, mis on Austraalias teistmoodi ja millega peame siin harjuma

 1. Cristin ütles:

  Tere
  Tegin samuti Commonwealthi konto, aga nüüd selline lugu ,et saan sisselogida küll, näitab panga kontot aga sellist kohta küll pole et saaksin raha kanda vms. mis süsteemiga see on?
  kaardi saab ja reaalselt kätte Austraalias aga kuidas teie raha kandsite?

  Meeldib

  • Kaisa ja Mairo ütles:

   Tere Cristin!
   Kõik on õige, nii peabki olema. Meil oli esialgu samamoodi. Commonwealth saatis Sulle e-mailile konto andmed. Raha saad sinna kanda näiteks läbi Transferwise’i. Mine Transferwise’i kodulehele ja leiad sealt vajaliku info. Raha jõudis läbi Transferwise’i meie Eesti kontolt Austraalia pangakontodele umbes 5 päevaga. 🙂
   Kui on veel küsimusi, siis vastame meelsasti!
   Päikest!
   Kaisa

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s